Бонбоните, бисквитите, кексовете и всички други купешки сладкиши са най-честите виновници за провала на диетите, но повярвайте това е най-малкото зло, което те могат да ни причинят. Всички тези изделия се тъпчат с подсладители, поради което са станали нетърпимо сладки и дори вредни за здравето, вайкат се експерти.
Магазините се пълни с ужасно сладки баклави, тортички, рула и какви ли още не изкушения, които са наблъскани с изкуствени подсладители. Същевременно в съдържанието, описано на етикетите им, не се съобщава видът на веществата в тях въпреки европейските изисквания, пише Всеки ден.
Всички еклери, бонбони, пайове и рула имат толкова отявлено сладък вкус, че чак да ти призлее от тях. Само след една хапка ти се налага да пиеш литри вода и не искаш и да си помислиш за допълнително, забелязали са потребители.
Безспорно десертите не са това, което бяха някога, но шоколадовите бонбони са направо накъртващо сладки. Причината за вкуса е широката употреба на едно от най-предпочитаните от хранителната индустрия вещества - аспартамът. В последните години той се използва масово, но в много от случаите сякаш е забравен да се спомене на етикета.
Най-много на етикета на някоя безалкохолна напитка да се посочи съдържание на фениланин, което най-вероятно да забаламоса купувачите.
Вредите от аспартама се коментират запалено през последните години и вече за никого не е тайна, че неговото име се свързва със сериозни здравословни проблеми като хипертония, главоболие, покачване на телесната маса, развитие на туморни образувания, безпричинна промяна в настроението и др. А в реакция с останалите вещества, съдържащи се в купешките храни, само можем да гадаем какво ни чака.
Разбира се, аспартамът не е единственият подсладител, ценен в света на масовото производство. Друго веществото, с което се тъпчат десертите, е захаринът. Макар да е предназначен за диабетици, той намира приложения и в храни, предлагани на всякакви потребители. Продуктите, в които той присъства, се отличават с натрапчива сладост и странен вкус.
Въпреки това мнозина продължават да ги нагъват с охота. Специалистите обаче призовават да се внимава с тези храни, тъй като веществата в тях могат да ни въздействат като наркотик и възможността от пристрастяване е реална. А за вредите от захарина от десетилетия се тръби, но синтетичният подсладител продължава да се влага в много хранителни стоки в различни държави.
Коментари