Вървим към истински Апокалипсис с шоколада, разкрива професорът по храните Том Бентън, допълвайки че недостигът на какаова суровина е все по-осъзнаем.
Прогнозите на експерта са крайни и казва, че в бъдеще от рафтовете на магазините ще изчезната шоколадовите яйца, които масово се купуват около Великден в западните страни.
В доклада Унищожаването на шоколада професорът от Университетa в Лийдс казва, че нуждата от какао расте с всяка изминала година, като не е ясно докога запасите на планетата ще са достатъчни за шоколадовите компании.
Подобна несигурност с ресурсите създава и несигурност при цените. Професор Бентън смята, че в бъдеще някои от компаниите могат да се възползват от създалото се впечатление, че шоколадовите изделия се изчерпват, и изкуствено да вдигната стойностите им на пазара.
Ако недостигът на какаото продължи със същата тенденция, само до няколко години ще хапваме шоколад само по наистина специални поводи, а не всеки ден.
В експертния доклад се казва, че са необходими 10 какаови дървета, за да се произведат 286 шоколадови десертчета, които ежегодно се хапват от западните потребители.
Алтернатива за справяне с шоколадовата криза е отглеждане на какао в различни места по света. Като нови пазари за този вид индустрия се появиха Индия, Бразилия и Индонезия.
По-голямата част от какаото, коeто консумираме, близо 70%, идва от Гана, Кот д'Ивоар и други страни в Западна Африка, които всяка година бележат спад в продукцията.
За следващите няколко години се прогнозира дефицит на шоколада от около 100 000 тона, а професор Бентън добавя, че и в тези числа не можем да сме сигурни заради непредвидимите метеорологични условия.
Коментари