На всеки му се е случвало да види как току-що направеният сандвич се изплъзва от ръцете му и пада (разбира се) с маслото надолу. Сигурно сте имали и кратко колебание дали го вземете, или да го изхвърлите, но тогава се сещате за правилното на 5-те секунди и в крайна сметка хапвате вкусната филия.
Правилото за 5-те секунди е валидно като че ли в цял свят. В различните научни среди обаче предупреждават, че всяка храна, която е имала допир с пода, трябва да бъде изхвърлена, защото има опасност да се е заразила най-малко с бактерията ешерихия коли.
Дали обаче те са прави? Според много експерти яденето на храна от пода е кулинарният вариант на руската ролетка, но има и такива, които защитават тезата, че тези ни действия ни правят по-здрави, защото засилват имунитета ни.
Защитник на първата теза е доктор Лиза Акерлей от Кралския научен институт в Лондон. Тя казва, че потенциално смъртоносни бактерии могат бързо да колонизират падналата на пода храна. Тихите убийци, както тя нарича микроорганизмите, могат само за седем часа от една да се размножат до няколко милиона.
Трите най-опасни инфекциозни бактерии, спотайващи се по подовете, са ешерихия коли, стафилококус ауреус и салмонелата. Първата причинява инфекции на пикочните пътища, втората – кожни инфекции, а трета – стомашни спазми и диария.
В другата крайност е професорът по микробиология Антъни Хилтън от университета Аштън в Бирмингам. Той казва, че повече от 87 процента от хората спазват правилото на 5-те секунди. Това обаче не води до масови епидемии в Европа. Според него е напълно безопасно да се вземе храна от пода, стига, разбира се, да реагирате достатъчно бързо.
Имам три пораснали момчета, които буквално се изхранваха в първите си години от паднали на пода сандвичи. Знам, че в дома ми е чисто. Рискът от пренасяне на зараза върху падналата храна е минимален, споделя Хилтън.
Изследванията му са показали, че бактериите не могат да се прехвърлят веднага на храната, паднала на пода. За това трябват поне 20 секунди. Професорът обаче препоръчва да се спазва правилото за 5-те секунди. Той успокоява, че дори и храната да падне на пода, ако сте го поддържали чист, не сте застрашени от инфекция.
Карен Амато от Северозападния университет в Илинойс дори стига и по-далеч. Тя смята, че консумацията на храна, паднала на пода, ще доведе до приемане на един вид приятелски микроби, които ще помогнат на организма да изгради защитни сили срещу инфекциите.
Микробите, които живеят вътре в нас, са повече дори и от човешките клетки. Ново изследване дори показа как приятелските бактерии могат да поддържат здравето ни по изненадващо различни начини, като помагат дори да се предотврати диабет и инфекции на кожата и ни предпазва от развиващите алергии като астма, псориазис и екзема.
Коментари