Целувките са разкошен фин десерт - въздушно леки, сладки като мед и красиви като картина.
Натрупани на куп като внушителни планини върху плодови пити, снежнобели и хрупкави върху малките петифури или бледобежови и лепнещи на езика като акомпанимент за чая, целувките са любими почти на всички.
Не всеки обаче се решава да ги прави. Сплескват се, тестото се разтича; лепнат; трябва ти чук; за да ги строшиш - ето ви само част от оплакванията. И въпреки това тестото за целувки е леснопостижимо. Почти 99 % от неуспеха при него се дължат на недостатъчното разбиване на белтъците.
Запомнете: Не е възможно да разбивате тесто за целувки повече, отколкото е необходимо, а другите проблеми, например температурата на фурната и малкото време за печене, са лесноотстраними. Последвайте дадените съвети стъпка по стъпка и със сигурност ще успеете.
Колко много хитринки!
Сега ще ви представим различните видове целувки и тяхната употреба, включително полезни съвети за шприцоване и оформяне. Шприцоването е много полезно умение и е много по-бързо и по-чисто от разточването, освен това дава професионален вид на десерта, макар че понякога се предпочита домашният изглед, особено за оформени с лъжица целувки.
Основното за целувките
Тъй като целувките, особено големите, имат тенденция да лепнат, оризовата хартия е подходяща за тяхното оформяне. Когато целувките се изпекат, откъснете хартията около дъното им, но я оставете залепнала по тях. Пергаментът за печене е мечтата за всяка домакиня - не залепва, а фолиото е приемлив вариант, ако бъде подготвено, както трябва. То се намазва леко с мазнина и се поръсва с брашно.
Прибори
Има една теория, че ако натриете медна купа с лимонов сок и разбиете в нея белтъците, те реагират с тях и с киселината и се получава пухкава смес. Няколко опита с обикновена телена бъркалка за яйца, ръчен миксер и електрически миксер в различни купи - медна, пластмасова, от неръждаема стомана и от стъкло, не показват никаква разлика в обема и пухкавостта.
Продукти
Пудрата захар е най-подходяща за леки, въздушни, бели целувки, а сместа от пудра и обикновена захар, използвана за целувки по готварски (правени от професионалните готвачи), дава по-тебеширена текстура и задържа формата на целувката повече време. Меката кафява захар дава целувки с бледо бежов цвят и вкус, подобен на карамел. Ако искате целувките да засъхнат по-добре, използвайте смес от равни части кафява захар и пудра захар.
Твърди се, че 1 ч.л. оцет или лимонов сок помага на белтъците да станат по-обемни при разбиване. Може невинаги да слагате тази киселина, макар че тя със сигурност няма да навреди на сместа. Има и една теория, че не бива да се разбиват много пресни белтъци. Наистина леко престоялите белтъци са по-лесни за разбиване на ръка, затова не ги пренебрегвайте.
Замразяване и печене
Опечената, хрупкава и суха целувка се запазва продължително време. Само трябва да я сложите в херметически затворена кутия или в пликче, подобно на бисквитите. Меките опечени целувки, като например тези за върху пай, могат да стоят 1-2 дни в хладилника, но губят хрупкавата си коричка. Суровото тесто за целувки се замразява отлично и може да се опече, без да се размразява - например върху пай.
Как да проверим дали са готови?
Опечените целувки трябва лесно да се вадят от тавата. Ако са леки и сухи, но лепнат, разчупете една: карамелоподобната среда може да бъде вкусна, но съвършено сухите целувки се запазват по-добре.
Коментари