Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Целината - на всяка манджа мерудия

Целината - на всяка манджа мерудия

Целина

Миризливата целина е почитана още в древните времена от елини и римляните. В кулинарията се използват корени, листа и семената ѝ. Коренът е богат на минерални вещества и белтъчени, листата изобилстват на витамини А, С, РР.

Корените и листата на целината са основна съставка на зеленчуковите супи и местните бульони. Зелените сухи листа подобряват вкуса на маринати и местни ястия. Семената. стрити със сол, се използват за по интензивен вкус. Те се смесват с горчица и черен пипер.

Целината е добра подправка за диетични ястия, защото подпомага отделянето на хлориди от организма. Може да се комбинира с риган, лук, чесън, мащерка.

За да не почернява коренът ѝ, след като се нареже, се поръсва с лимонов сок или оцет. Корените са хрупкави заради високото съдържание на вода. Затова са ниско калорични и са подходящи при диета.

Как да избираме целина?

Отделните ребра на целината трябва да са твърди и хрупкави, а листата да са зелени и свежи. Използва се, като се отстраняват листата, използват се за подправка при приготвяне на хляб, супи и яхнии, а най-добре да се яде сурова, варена, добавена в ястието. Много добре се комбинира с картофи и е чудесна подправка за тях.

Селъри

Целината ползваме и в туршии, за тях тя е задължителна. Без нея туршията не е добра.

Ако имате липса на апетит и лошо храносмилане, се препоръчва да се пие прясно изцеден сок от целина. Приема се 1-2 ч.л. сок от свежи корени по 3 пъти на ден половин час преди ядене.

Много добро действие има целината и при висока умствена и физическа преумора. Приема се по 1-2 с.л. преди ядене. Сокът може да се смеси с мед, така ползата ще е още по голяма. Добре се съчетава и със сок от моркови, цвекло, като се спазва пропорцията да е 5:3:8 или да се смеси с кисело мляко и една настъргана ябълка.

На една чаша от подобен коктейл се добавя лъжица мед и се пие по една супена лъжица 3 пъти дневно.

При лечение и консумацията на целината трябва да се има предвид, че приемана в по големи дози, тя може да дразни лигавицата на стомаха и червата. Не се приема целина при камъни в бъбреците и пикочния мехур.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest