Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Променете цвета на червеното зеле с оцет или сода за хляб

Променете цвета на червеното зеле с оцет или сода за хляб

Червено зеле

По външен вид, химичен състав и хранителна стойност червеното зеле най-много се доближава до обикновеното бяло зеле. Отличителният червено-лилав цвят на листата му се дължи на съдържащите се в него багрилни вещества от групата на антоцианите.

При добавяне на оцет червеното зеле става с малинов цвят, а при добавяне на щипка хлебна сода, то придобива син цвят. Най-напред червеното зеле се появява след селекциониране през 16 век в Западна Европа.

Червеното зеле съдържа средно 90% вода, 6.2% въглехидрати, 2% белтъчини, 63 мг витамин С, витамините В1, В2, РР, пантотенова киселина и др. Богато е на минерални соли - главно калий, калций, магнезий, фосфор. Съдържа в малки количества желязо, йод, натрий, и др.

Червеното зеле се използва предимно в прясно състояние за приготвяне на салати, понякога с добавка на лук, или ябълки. Използва се и за задушаване като гарнитура към месо и рибни ястия. Съхранява се лесно и може да се използва в свеж вид през цялата зима. Много подходящо е за приготвянето на туршии. Използва се и за приготвянето на зимното кисело зеле във бидон.

Предлагаме ви една класическа салата от световната кулинария, която може да изпробвате.

Салата с червено зеле и ябълки

Необходими продукти: 3 ябълки, 1 малка глава червено зеле, 100 г синьо сирене, 1 глава червен лук, 80 г орехи, сол на вкус

за дресинга: 100 мл зехтин, 2 с.л. винен оцет, 1 с.л. мед, 20 г горчица, сол на вкус

Начин на приготвяне: Ябълките се почистват от семената и се нарязват на тънки филийки, добавя се зелето, нарязано на тънки филийки, лукът, нарязан на полумесци, и едро натрошените орехи. Приготвя се дресинга от посочените продукти и с него се залива салатата, поднася се с парчета синьо сирене.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest