Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Маракуя: Страстен плод с чуден вкус

Маракуя: Страстен плод с чуден вкус

Маракуя

Независимо от факта, че днес на нашите рафтове може да намерите много видове плодове, които са били преди това екзотични за нас, някои от тях си остават необичайни и неразбираеми. Един такъв плод е маракуята. Много хора са го срещали в списъка на съставките при соковете, киселото мляко и др.

Има два вида маракуя, които се различават по вид, но вкусът е същия. Единият от тях е с размерите и формата на голямо яйце, с лилаво-кафява кожа. Другият е доста по-голям, кръгъл и има размера на портокал и е ярко жълт отвън. И двата вида съдържат желеобразна маса със стотици, малки, черни семена.

Родината на маракуята се смята за Южна Америка, но сега тя се отглежда в Израел, Шри Ланка, Хавай, Нова Зеландия и островите Галапагос. Отглеждането на плодовете е в големи градини. По време на цъфтежа, маракуята се покрива с красиви бели и лилави цветове.

Самият плод има кръгла или леко продълговата форма и цвят от жълто до лилаво. Повърхността на кожата ѝ е гладка и лъскава, по която се срещат груби малки пукнатини. Маракуята има сладък вкус. Узрялата маракуя достига значителен размер и има впечатляващо тегло, месото е много ароматно и сочно. Големите и сочни плодове често се използват за производство на сокове.

Повечето сортове маракуя са с отровни черупки, които не са годни за консумация от човека, но има и плодове, от кожата на които се приготвят конфитюри, захаросани плодове и др.

Плодове Маракуя

За да се насладите на невероятния вкус е достатъчно да срежете наполовина плода и да извлечете съдържанието му с лъжица.

Колко полезна е маракуята

В маракуята се срещат много полезни вещества. Нейният състав е богат на минерали, сред които водеща позиция имат калий, желязо, мед и цинк, а в по-малки количества се откриват магнезий, фосфор, хлор, натрий, калций, флуор и сяра. В допълнение към това, плодовете са богати на витамин С и РР, имат и съдържание на витамините К, Н, и Е.

Това съотношение на хранителни вещества прави плодовете много ценен продукт за човешкото тяло. Редовната употреба води до подобряване на състоянието на кожата и косата, както и на нервната система и сърцето. Маракуята отлично се справя с предотвратяването на рак и ефективно почиства тялото от токсични вещества.

Свойства й се използват за засилване на имунитета, подобряване на зрението, премахва възпаления и се бори със стреса и безсънието. Този плод е много полезен и при храносмилателни проблеми, заболявания на пикочо-половата система и черния дроб. Помага да се нормализира кръвното налягане, облекчава мигрената и намалява вероятността от пристъпи на астма.

Маракуята е много полезна за хора на диета. Поради ниската енергийна стойност на плодовете и много ниско съдържание на мазнини в него, може да бъдат безопасно включени в менюто за диета. Подобрява обмяната на веществата и обогатяването на организма с основни вещества.

Сърцевината на маракуята има много фибри, което спомага за отделянето на холестерол и защитава чревната лигавица. От листата на това растение се приготвя отвара за предотвратяване на симптомите на менопаузата, стомашно-чревните проблеми, безсъние и раздразнителност. Съдържащите се вещества в семената на маракуя са отличен източник на протеини. Нейните цветове са приети като спазмолитично и седативно средство.

Маракуя чийзкейк

Извлеченото от маракуя масло намира широко приложение в козметиката. Богата е на ейкозанова, олеинова киселина, калий, алкалоиди, аминокиселини, сапонини, пектин и витамини С и А. Маслото от лавровата маракуя се използва за готвене и като регенериращо и хидратиращо средство в кремове, маски, душ-гелове, масажни масла, шампоани и терапевтични средства.

Помага при екзема и дори и при псориазис. Тя възстановява еластичността, подхранва и запазва младостта на кожата, подобрява състоянието на косата, премахва отслояването и чупливостта на нокти. Маслото има противосърбежно и успокояващо действие.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
51
40
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Тази статия още не е коментирана. Бъди първият, който ще остави коментар към нея:Анонимен