След като вече ви разведох на кулинарно пътешествие в Етиопия и Естония, сега ще ви заведа до Ирак. Тази страна няма много добра слава и не е често предпочитана туристическа дестинация, но пък е люлка на древни народи и велики цивилизации - шумери, асирийци и вавилонци, скрити между богатите и плодородни земи по поречието на реките Тигър и Ефат.
Предполагам в съзнанието на много от вас, Багдад се свързва с красивите приказки от вашето детство, където халифи и магьосници се разхождат из багдатските улици като приказни герои от "Хиляда и една нощ". Кулинарният свят на Ирак е богат на пикантерии, подправки като кориандър, бахар, шафран, кардамон, махлеб, джинджифил. В тяхната кухня може да намерите също зехтин, бадемово масло, кедрови ядки, макаово семе, сусам, канела на пръчки.
Неповторим е ароматът на прясно свареното кафе в медно джезве, поднесено в красиво изрисувани чаши. Интересно е, че преди да се свари кафето, зърната се загряват и охлаждат девет пъти, за да може да се изчистят от изчистят всички ненужни примеси, които могат да развалят вкуса на кафето. Вкусът му, както и този на чая, силно се различават от този, който ни е познат на нас, защото хората там слагат в кафето и чая зърна от подправка, наречена хел. Както предполагам знаете, местните жители предпочитат да похапват агнешко месо, което изпичат на дърва и което прилича много на нашето агнешко по гергьовски.
Много често на трапезата на местните жители може да откриете и риба, която набучват на дървени пръчици и опушват на жарава. Някои познавачи на иракската кухня твърдят, че известно влияние върху местната кухня упражнява Индия, защото в Ирак често ползват къри и индийски ориз. Ако отидете в Ирак непременно трябва да опитате арабските баклавички, които се славят със своите необичайни аромати и вкус. Предпочитаните напитки в Ирак са соковете от нар и портокал. Днес кухнята на Ирак, освен следи от индийската кухня, може да откриете и следи от Иран, Турция и Сирия.
Подобно на турците, иракчаните консумират много зеленчуци, ориз и кисело мляко. Приликата между иранската и иракската кухня е единствено в това, че и двете страни приготвят телешко и птиче месо с плодове. Въпреки, че в Ирак начинът на готвене не се различава особено от този на съседните държави, има няколко ястия, които са специфични само за иракската кухня. Masgouf е специално приготвена риба, която се пече на скара.
Характерна черта на иракските готвачи е това, че те готвят почти всички части на животното, включително краката, мозъка, очите и ушите. Там приготвят пача от крака, овча глава, стомах и бульон, които се варят много бавно в продължение на часове. Пшеницата, ечемикът и оризът присъстват на почти всяко ядене в Ирак. Както вече споменах, местните жители обичат агнешко, но хапват също телешко, пилешко, риба, а не рядко и камилско месо. Обикновено режат месото на ивици и го варят с лук и чесън. Често домакините го мелят на кайма за яхния и го сервират с ориз.
За по-голямата част от местното население / 95 % са мюсюлмани/, готвенето и яденето на свинско е забранено. Алкохолът също е забранен, за това западните напитки, водата, кафето и чаят са най-често консумираните напитки там. Кафето и чаят местните жители пият със захар, сметана или мляко в зависимост от вкусовете на всеки човек.
По време на Рамазан Байрям, всички местни жители ядат преди зазоряване. Храната, която ядат се нарича сухур и включва различни зърнени култури, както и банани. Всичко, което хапват трябва да се яде и смила бавно. Това им помага с глада по време на постите, които могат да достигнат и до 16 часа на денонощие. След като слънцето залезе, иракчаните започват хапването с ястие, наречено ифтар, а след него се хапват различни мезета, хляб, супа от леща и пресни плодове.
Типичното ядене в Ирак започва с малко предястие като кебап. Супата бива поднесена след това, но не се яде с лъжица, а се сърба директно от купичката. Основното най-често е агнешко с ориз. Други популярни ястия, които може да откриете на иракската трапеза са quzi, което е печено пълнено агне и kibbeh, което представлява мляно месо с ядки, стафиди и подправки. За десерт могат да ви предложат плодова салата с желирани плодове.
Повечето местни жители пазят сладкишите и десертите за закуска или ги поднасят като подарък на домакина, когато ходят нагости. Тиквеният пудинг и баклавата са сред любимите десерти на иракчани, въпреки, че доста често в края на всяко ядене те хапват сурови плодове. Захаросаните лимони, грейпфурти и портокали също са на почит сред местното население.
Коментари