Богатият състав на меда (над 180 химически съединения) го прави незаменим за човешкото здраве. Той съдържа протеини, повечето от незаменими аминокиселини, ензими, макро- и микроелеминти, монозахариди (глюкоза и фруктоза), витамини (в ограничени количества).
Медът носи всички полезни хранителни и лечебни свойства на растенията, които са събрани от пчелите, и в зависимост от сорта си те предават своите терапевтични свойства на пчелния еликсир.
Експертите казват че най-полезният мед е полифлорният. Той се получава от едновременно цъфтящи овощни, тревисти, фуражни, етерично-маслени и други медоносни растения. Този мед съдържа различен набор от полезни вещества в зависимост от билките, мястото и времето на събиране. Той има силно лечебно, антисептично, диетично и поливитаминно въздействие върху тялото.
Тъмният мед (горският, от цикория и елда) съдържат повече микроелементи и ензими, отколкото светлият. Този мед е богат на протеини, органични киселини и желязо, което директно го включва в диетата при хора с нисък хемоглобин.
Медът от светлите категории (от цветя, рапица, ливаден) извършва по- малко натоварване на панкреаса и по-лесно се усвоява от организма.
За най-лесносмилаем се счита медът от акация, който успешно се използва за бъбречни и мъжки болести.
Медът от елда помага за изчистването на кръвоносните съдове и насърчават усилено регенерацията на тъканите. Благодарение на високото си съдържание на ензими, аминокиселини, протеини, калций и желязо той се препоръчва на бременни жени и хора, страдащи от анемия. Особено показен е този мед за хора, страдащи от гастрит с повишена киселинност.
Липовият мед традиционно се използва при атипична пневмония, заболявания на дихателните органи и грип. Той насърчава изпотяване и има антимикробни и успокояващи свойства.
Цветният мед (от цветята на растенията) способства върху оздравяването на целия организъм, повишава имунитета и е отличен в профилактиката при вирусни и простудни заболявания. Често този мед се препоръчва при рехабилитация след операция и хронични заболявания.
Ливадният мед (билков, полифлорен) е известен със своите противовъзпалителни и антисептични свойства. Той облекчава симптомите на мигрена, болките в стомаха, нормализира сърдечния ритъм, помага при безсъние. Този вид мед, спомага в процеса на оздравяване от пневмония и заболяване на бронхите и трахеите.
Малиновият мед има деликатен сладък вкус и приятен цвят. Както и малиновото сладко, той прекрасно се справя с простудните заболявания.
Лечебните свойства на меда са изпитали върху себе си много поколения. Има малък процент от тях, които са проявявали алергия към продукта на природата. Не е желателно да се използва мед и при диабет.
Коментари