Налагането на зеле или иначе казано слагането на зелето в бидони у нас е свещенодействие, което се извършва в края на октомври, началото на ноември. Периодът не е избран случайно. Именно тогава зелето е обрано и съвсем прясно.
Сложено навреме, то ще е напълно готово за коледния зелник и другите ястия да Коледа.
Налагането на зеле е лесно като технология, но доста трудоемко, като работа. Първо трябва да се поберат здрави, средно-големи зелки, които да се почистят от външните листа. След това кочанът се подрязва възможно най-близко до зелката, разцепва се на кръст и се пълни със сол.
Зелите се подреждат в бидон и се заливат със саламура от вода и сол,(точните пропорции са описани в рецептата Кисело зеле в бидон), добавят се няколко цветни зелки, червено цвекло и царевица, за са засилят процеса на ферментация.
Така наложеното зеле трябва да бъде затиснато с решетка от лозови пръчки и речен камък, за да стои потопено в саламурата и да не изплува. Самата саламура трябва да се претака първите двайсетина дни, докато тече процесът на ферментация.
Когато наложеното зеле добие вкус, който ви харесва, трябва да стопирате процеса на ферментация и да го стабилизирате, за да му се наслаждавате цяла зима. Това се прави с помощта на корени от хрян и/или натриев бензоат.
Как се прави кисело зеле можете да научите на нашия сайт, където ще намерите и десетки рецепти с кисело зеле, сред които класическата постно кисело зеле, боб с кисело зеле, кисело зеле на фурна и свинско със зеле.
Коментари