За преработването на храната са нужни храносмилателни ензими, но с напредването на възрастта тялото произвежда все по-малко количество от тях и това затруднява тялото. На ниво усещания това се отразява с подуване, запек, газове и други усещания. Затова е добре към храната да се добавят храносмилателни ензими.
Значение на храносмилателните ензими
Много органи работят заедно като част от храносмилателната система, за да обработят храната и да изхвърлят ненужните остатъци. Храната и погълнатите течности се разграждат до по-прости форми, това са протеините, въглехидратите, липидите и витамините. Така получените хранителни вещества преминават през тънките черва и се доставят до кръвния поток, за да послужат на енергия, която осигурява функциите на тялото.
Ензимите от храната са тези молекули, които са необходими, тъй като участват в храносмилателния процес разграждайки липидите, протеините и въглехидратите на по-малки молекули, за да се абсорбират лесно и бързо от организма.
Ензимите се създават от тялото по естествен начин, когато то функционира нормално. Ролята на ензимите е незаменима. Поради различни причини, най-вече заради заболявания, тялото не винаги може да произвежда достатъчно ензими. Хронични заболявания като хроничен панкреатит, кистозна фиброза, диабет, болест на Крон, синдром на раздразненото черво и други пречат на синтеза на ензими. Резултатът е подуване на корема, газове, колики и други неприятни усещания.
Липсата на храносмилателни ензими води до лошо храносмилане и недохранване на организма.
Симптоми на недостиг на храносмилателни ензими
Симптомите са ясно дефинирани:
- Подуване на корема
- Прекомерно отделяне на газове
- Спазми в корема след хранене
- Диария
- Загуба на тегло
При изразена подобна симптоматика е налице липса на ензими, подпомагащи храносмилането.
Набавяне на храносмилателни ензими
Нужните ензими се набавят по два начина:
- С храната
- Чрез хранителни добавки
Най-подходящи хранителни източници на ензими са авокадото, ананасът, папаята, мангото, почти всички плодове и зеленчуци, медът.
Приемът на ензими като добавка е много популярен начин да се осигури на тялото тази нужда. Те се предлагат на капсули най-често, но приемът само на една на ден не е достатъчен. Тези помощни средства за храносмилането трябва да се приемат по време на хранене, за да може храната да се явява субстрат, катализиращ реакцията.
Суровите храни също дават много ензими, но не при всеки случай те са подходящи. Съществува риск от бактериално замърсяване, наличие на трудно смилаеми частици и затова за сурово хранене се препоръчват основно плодовете и зеленчуците.
Вижте кои са най-важните ензими.
Коментари