В съзнанието на повечето хора хмелът е просто една от основните суровини в пивоварните и благодарение на него можем да консумираме вкусна бира. Истината е, че хмелът е лечебно растение, което носи редица ползи за здравето.
За производството на бира, отвари и мехлеми от хмел се използва предимно шишаркоподобните съцветия на хмела и жлезите, които са изключително богати на етерични масла. Тези етерични масла обуславят противоспастичното, успокояващо и болкоуспокояващо действие на хмела.
Хмелът има свойството да ускорява храносмилането, действа диуретично и възбужда апетита. Освен това помага при анемия и действа благоприятно на кръвоносната система, защото пречиства кръвта.
Но полезните свойства на хмела не се изчерпват само с изброените дотук. Той действа успокояващо на нервната система и е особено полезен при алкохолен делириум, безсъние, чувства на безпокойство.
Хмелът намира широко приложение при гръдна жаба и други сърдечни заболявания. Неговата редовна употреба успокоява синдрома на раздразненото черво и успокоява пристъпите на колит. Полезен е при упорита кашлица, температура и спомага за намаляване на възпаленията.
Преди обаче да пристъпите към лечението с хмел под формата на настойка или мехлем, трябва да имате предвид, че хмелът е противопоказен при хора, прекарали инсулт, стенокардия или инфаркт на миокарда.
По принцип не се препоръчва употребата му в големи дози или за твърде голям период от време както и при кърмещи жени, защото може да доведе до спиране на кърмата.
Коментари