Откакто светът е едно глобално село, се размиха не само границите в културно и политическо отношение, но и в кулинарията. Това е причината все повече родни домакини да се учат да приготвят различни ястия, нетипични за българската кухня.
През последните години и у нас масово започнаха да се пускат рецепти и да се приготвят гратен, гретен и т.н. Но какво точно представлява гратенът?
Всъщност под гратен (огретен) се разбира всяко ястие, което е залято или покрито отгоре със сирене (може също мляко или сметана) и/или галета, смесени с бучки масло и изпечено във фурна или под добре нагорещен грил.
Както подсказва наименованието на самото ястие, думата гратен идва от gratinée или au gratin, откъдето произлиза и българското произношение на ястието - огретен.
Типично за приготвянето на гратен е използването на специални кръгли или овални огнеупорни съдове, които се наричат гратин (gratin).
Огретенът, който се приготвя у нас и според някои е традиционно за българската кухня ястие се прави от сварени картофи и сирене, залети с млечна заливка. По желание към тях могат да се прибавят патладжани, тиквички, домати, спанак, броколи и др.
И въпреки че гратинът (огретенът) се смята за типично постно ястие, понякога може в него да присъства месо или месен продукт. Типичен пример затова е рецептата за гратен с пилешко и паста, която може да откриете на нашата страница.
Коментари