Мащерката е много ароматна, изключително приятна подправка. Растението вирее на територията на цяла България и се използва не само за овкусяване на ястия, но и за приготвянето на вкусен чай. В някои райони на страната мащерката е известна още като душичина или бабина душица.
Заради своя силен аромат е хубаво тази подправка да не се смесва с други също много силни аромати. Добре е тя да е "главната" подправка в ястието, защото дава много отчетлив вкус на храната, който се отличава с лека, но приятна горчивина.
Мащерката може да се използва при приготвянето на картофена яхния, картофени ястия на фурна и всякакви кулинарни вариации, в които има картофи.
Много добър избор е, когато готвим месо. Идеална е за подправяне на блюда с агнешко месо, свински пържоли, печено пиле, риба на фурна, както и за други ястия с месо и риба.
Дава отличен вкус и на всички месни супи или рибена чорба. Може да се ползва стрита на дребно за овкусяване на мляно месо, което после ще бъде използвано за кюфтета, кебапчета или други рецепти с кайма.
Мащерката е отлична добавка във всяка гозба със зрял фасул - от плакия до бобена чорба. Ястия с леща и нахут също ще станат още по-богати и вкусни, ако прибавите стръкче мащерка. Всички зеленчукови ястия и супи, както и рецепти с гъби, са подходящи да бъдат подправени с тази чудесна подправка. А при консервирането на зеленчуци и особено при приготвянето на марината за маслини мащерката оставя чудесна нотка вкус и аромат.
Когато използвате мащерка в кулинарията, трябва да се съобразите с няколко неща. Може да ползвате прясна и сушена, но никога не прекалявайте с количествата.
И нещо много важно - когато слагате сушена мащерка, поръсвайте само с листенцата и цветчетата, но премахвайте стръкчетата, които са твърди и груби и могат да създадат неприятно усещане по време на хранене.
На прясната мащерка може да използвате и стръкчетата, но ги нарежете добре.
Коментари