Фактът е, че пазарът предлага много рекламирани продукти, които се предполага, че са по-здравословни от маслото и дори изглеждат почти неразличими от него. Те обаче са изкуствени заместители, а тяхната полезност е изключително спорен въпрос. Истинското масло съдържа витамини "А", "D" и "Е", които са от съществено значение за нашето тяло.
Използването на масло има благоприятно въздействие върху зрението, състоянието на кожата и концентрацията. В допълнение, маслото поддържа нашата централна нервна система по-добре от редица хранителни добавки. Диетолозите са на мнение, че всеки ден трябва да ядете по двадесет грама масло. Основното нещо е да изберете естествено масло. И така, откъде да знаем дали маслото пред нас е истинско?
Първият ми съвет е да четете внимателно етикета на продукта и по точно неговия състав. Според Български Държавен Стандарт кравето масло трябва да съдържа поне 82% млечни мазнини, не повече от 16% вода и около 2% немаслен млечен екстракт. Избягвайте продукти, които имат по високи проценти на водата.
Ако в опаковката не се споменава "масло" - това е причина да помислите добре дали няма добавен маргарин. Естественото масло, произведено от краве мляко, може да се разграничи и по неговата цена - то е по-скъпо от всички други заместители.
Цветът е друг белег за качество - истинското масло е с отличителен жълтеникав оттенък, докато имитиращите продукти най-често са по-бледи на цвят.
Друг лесен начин да определите качеството на маслото, е да го замразите във фризера. Ако е истинско, маслото ще се чупи, без да се налага да се реже.
Обърнете внимание на срока на годност на продукта. Маслото е с по-малък срок на годност. Когато погледнете опаковката и видите, че производителят обещава дълъг срок на годност, това означава, че маслото съдържа консерванти.
И накрая, изваденото от хладилник краве масло е твърдо и се размазва трудно на филия. Имитиращото е по-меко, дори и при ниски температури.
Коментари