Лешникът е плодът на дървото леска и е много добре познат на българите. Лешниците много си го обичаме печени със солчица. В Европа на първо място в производството на белени лешници е Италия, следвана от Испания,Франция и Гърция.
Лешниците узряват в края на август до началото на септември в зависимост от кой сорт е и тогава е подходящото време за бране на лешници. Когато плодовете узреят сами се отделят от растението майка и придобиват кафяв цвят.
Обикновено лешниците се берат на ръка от земята,но маже и да се брулят. При по голямо производство има и машини, които изсмукват от клоните плода.
Лешниците са ядки, много богати на калций, магнезий, фосфор, мед и мононенаситени мазнини. В състава им има антиоксиданти, които ще ни помогнат да бъдем по дълго млади и здрави.
Подсилват имунитета в сезона на вирусите и настинките. Консумацията им действа профилактично като защитава от сърдечно-съдови заболявания, рак, инсулт,тъй като въздействат благоприятно на липидите в кръвта.
Лешниците са много подходящи за консумация от бъдещи майки най вече заради фолиевата киселина която съдържат. В 100 г от ядките се съдържа 113 мкг фолиева киселина.
Когато плодът е с черупката си, той може да се съхранява в продължение на години, като единственото условие е да бъде на сухо и проветливо място.
Коментари