Бих искала да започна с думите на един велик руски баснописец, И. А. Крилов, а те са: Каква уха! Като с кехлибар покрила се е тя! И сякаш те подканва: Вземи си миличък! Опитай рибката, поне лъжичка!
Това е покана за известната рибена чорба, която всеки любител на риболова може да опита всяка сутрин на закуска. Този рибен бульон се приготвя задължително от няколко вида риби в добавка на зеленчук, малко киселец, силни люти подправки, които карат да отпиеш и от небезизвестната им водка.
Като огромна нация руснаците обичат да показват, че са хора с размах. Независимо по кое време, било сутрин, обяд или вечеря, когато руснаците сядат да се хранят, масата обилно се отрупва с храна.
Въпреки, че е само една сутрешна закуска, руснаците предлагат огромно меню. Поднася се обикновената сельодка и винаги с горещи картофи, посипани със зелен наситнен лук. Невъзможно е да не се предложи прекрасната им пушена есетра, хайвер- черен или червен.
Следват тестените закуски, блинчики с пълнеж от червен хайвер, бухналата колебяка (традиционен руски пирог) с различни богати пълнежи, основно е с пилешко месо - два вида сметана, масло, яйца, зелени подправки, сухи подправки и още много други, включително и сварена елда, руската салата, която руснаците наричат мясной салат, присъства и онзи черен хляб който е като малки тухлички.
На традиционната руска закуска присъства и е с национално значение и кашата с просо - просо с тиква или сушени плодове, понякога се предлага и запечена, пържените олади (бухти) с различни пълнежи било сирене, извара, конфитюр, мед, и всичко това придружено от хубава гъста сметана, плодове и разбира се чай с лимон и 2 ч . л . захар, който се пие в неограничени количества и кефир.
Общо храната при руснаците се обуславя и от това, че страната на места е с тежък северен климат и като цяло тя трябва да е силно калорична, второто, което не е маловажно - имперската традиция.
В Русия са събрани над 100 нации и няма начин храните и вкусовете да не се съчетават малко или много, но всички заедно обединяват самобитността и националните традиции.
Не може да не се отбележи и навлизането на европейската кухня, примерно украински борш, грузинското хачапури, белоруски холодник - вид богата зеленчукова супа, котлет по киевски респективно московски, сибирските пелмени.
Руската нация има специално отношение към храната и често им дава умалителни имена и това се среща само при руснаците, като картоф е картошечка или картошка, магданоз и копър също са с умалителни имена - петрушечка и други подобни.
Типичната сибирска чорба от риба, която може да се предложи по всяко време на денонощието.:
сьомга - 300 г.
треска - 300 г.
змиорка - 100 г.
хайвер от треска - 1 бурканче
по 1 връзка от магданоз, копър и връзка моркови
картофи - 3-4 бр.
корен от целина - 1-2 бр.
масло - 50 г.
ръжено -пшенично брашно - 40 г.
заквасена сметана - 150 г.
вода - 1.5 литър
сол, черен пипер
по желание се добавят и сурови скариди - 15 г и миди - 15 г
Разтопява се маслото в тигана. Изсипва се брашното при непрекъснато и енергично разбъркване. С добавката на този вид брашно чорбата ще има аромат на черен хляб. Добавят се настърганите на ситно ренде моркови, също и настърганата целина и всичко това се задушава бавно на умерена температура.
Добавя се постепенно охладения и прецеден бульон сварен от главите, костите и хрилете на рибите. Добавя се и 1 с.л . водка.
Всичко се изсипва в голяма тенджера, добавя се сметаната и се оставя да заври. Прибавят се и кубчетата картофи и предварително свареното и обезкостено месо от рибата. Оставя се на котлон за 20 мин.
Накрая се прибавят скаридите и мидите и се вари за още 5 мин.
Сервира се в купички, като на дъното се слага по 1 с . л . хайвер от треска и се залива с чорбата. Посипва се с наситнени магданоз и копър и се предлага с черен хляб.
Коментари