Ньоките обаче имат още по-специално място, отколкото пастата в Италия– на 29-тия ден от месеца всеки жител на страната задължително яде от картофената паста.
Това произлиза от стара италианска традиция, според която всяка неделя е ден за приготвяне на изкусителни спагети или макарони. Днес тази дата се нарича Деня на Ньоките (Día de Ñoquis) и освен че тази паста е задължително ястие вкъщи и в ресторантите, е прието да се оставят няколко банкноти или монети под всяка чиния за просперитет и благоденствие.
Ньоки са готови веднага щом изплуват. Ако искате ньоките по-добре да попият соса, може да вземете една вилица и да ги плъзнете по вилицата, за да създаде улеи и структура, където да навлезе по лесно сосът, с които ще ги гарнирате.
За Ньоките е важно да бъдат меки и пухкави, по-малките Ньоки по-бързо се сготвят и им трябва по-малко време, ако готвите по-малко количество, не е нужно да добавяте жълтък - така правят старите италиански баби.
За добрите Ньоки при месенето не е нужно да има много натиск и сила за омесването на тестото - само потупвайте леко, докато стене гладко и нежно тесто.
Важно е картофите да ги варите с люспата, за да не навлезе много вода, да оставим тестото, за да се изпари водата на стайна температура поне за час. Водата трябва да е добре подсолена и да се пускат Ньоките веднага щом заври водата.
След това, за да получим хубава коричка, за да са меки отвътре и хрупкави отвън, е добре да ги запържим в горещ тиган набързо - до получаване на златиста коричка.
Италианците комбинират често ньоки със доматен сос, а моето предложение за по-интензивен сос е да оставим доматите да се изпекат в фурната - това дава страхотен вкус.
В соса добавяме сол, зехтин, малко босилек, скилидка чесън, счукан в хаванче и директно пасираме в тавата. Добавяме Ньоките и готово - едно автентично италианско предястие, за да впечатлете вашите гости.
Коментари