Gotvach.bg»Съвети»Как да съхраним ябълките за зимата?

Как да съхраним ябълките за зимата?

Диана АндроваДиана Андрова
Готвач
1323527
Как да съхраним ябълките за зимата?

Запазване в прясно състояние

За успешното съхраняване на ябълките от особено значение е правилното определяне на беритбената им зрелост. Преждевременно обраните плодове остават не добре оцветени, с понижени вкусови качества и при съхраняване увяхват и лесно загниват. Късно обраните пък плодове бързо добиват брашнеста структура и съхраняемостта им намалява.

Беритбата трябва да се извърши в момента, когато плодовете са завършили растежа си зелената им окраска се е променила на жълта а семената са получили тъмно кафяв или черен цвят и се късат лесно от дървото. В този момент летните сортове ябълки са годни за консумация. Есенните сортове обаче след беритбата трябва да доузряват 15-30 дни, а зимите - един до три месеца.

На продължително съхраняване издържат зимните сортове - Каселска ренета, Княжева ренета, Златна Дицова, Белфльор, Бял зимен Калвил, Златна превъзходна, Червена превъзходна, Джонатан, Айвания, Карастоянка и други местни сортове.

Преди беритбата плодовете се напръскват с 1%-ен бордолезов разтвор, за да се предпазят от гъбни заболявания през време на съхраняването. При беритбата плодовете се откъсват с цели дръжки и се пазят от нараняване и натъртване. Едновременно с брането се извършва и сортирането им по едрина, оцветяване, форма и следи от неприятели и болести.

Ябълките се нареждат в касетки застлани с хартия, с краищата на която се покриват след нареждането им. По-добре е всеки плод да се обвие поотделно с хартия. Преди да се внесат в помещението за съхраняване, плодовете се оставят през нощта навън да се охладят. На тях обаче не бива да пада роса.

Касетките се нареждат на стифове в 6 -7 реда на разстояние 20 сантиметра от стената. В помещението за съхраняване трябва да се поддържа благоприятен режим - да бъде тъмно, да има подходяща температура (1 до 6 градуса), влага (85-95 процента) и газова среда. Досъпът на въздух трябва да се ограничи дотолкова, доколкото да се осигури нормално дишане на плодовете. По-големи количества ябълки от местните издържливи сортове може да бъдат запазени в дълбоки трапове на открито. Те се правят на сухи отцедливи места със северно изложение. На дъното на траповете, които са с дълбочина до 100 см и дължина според нуждата, се поставят дървени скари, върху които се настила слама или папрат. Със същите материали се изолират плодовете и от стените на трапа. Ябълките се поставят в касетки или в насипно състояние.

Отгоре се нареждат във вид на пирамида. Покриват се с 30-50 см пласт от слама или папрат и суха пръст натрупана отгоре. От двете страни по дължината на трапа се правят отводнителни канали. Разбира се може и да го консервираме на ябълков сок, сладко, мармалад, пюре или вино.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
Общо гласували: 1
51
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати