Масловките са едни от най-популярните ядливи гъби у нас, което отчасти се дължи и на факт, че те нямат отровни двойници. Месото на масловките е крехко, меко и бледожълто, то има плодов аромат и е изключително вкусно. Масловките са част от семейството на манатарките, но за жалост не притежават техния изтънчен аромат.
Въпреки това не бива да се колебаете да си наберете цяла кошница с масловки, ако попаднете на тях в някоя иглолистна гора, където е любимото им местообитание.
Съветът да се наберете цяла кошница не е случаен. При почистване от пищната гъба остава само около една трета. Най-добре е да ги почистите веднага след набиране.
От тях се обелва жилавата слузеста кожица отгоре, а при по-зрелите екземпляри и гъбестата част отдолу.
От почистените гъби може да приготвите пържени масловки или ароматна гъбена супа, но може и да ги изсушите много лесно. Единият вариант е да ги нанижете на конец и да ги закачите на сухо и проветриво място. След 2-3 дни проверете и ако се чупят лесно, свалете и съхранявайте в херметически буркан изсушените масловки.
При липса на подходящо място и време можете да изсушите масловките и на фурна. Почистените гъби се нарязват на филийки, слагат се в тава, застлана с хартия за печене и се пекат около 3-4 часа на около 40-60 градуса, като вратата на фурната трябва да бъде леко отворена.
Преди кулинарна употреба трябва да накиснете гъбите в топла подсолена вода. Така дори и в средата на зимата ще може да приготвите за семейството си гъбена каша или задушени масловки в масло и копър.
Коментари