Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Как да се храните при колит

Как да се храните при колит

На пазара

Колитът е възпалително заболяване на дебелото черво. Възпалителният процес може да обхване червата изцяло. Но може да порази и отделни части. Колитът протича или остро, или хронично.

Острият възпалителен процес в дебелото черво се развива на фона на чревна инфекция. Причините могат да бъдат продължителна дисбактериоза на червата, хронични отравяния с промишлени химикали, глисти, хронични заболявания на други органи на храносмилателната система.

При колита върху червата се образуват язви, които първо се възпаляват, след което се зачервяват, отичат. При острия колит се получава диария, която често се редува със запек, спазми в корема, метеоризъм, сърцебиене, оригване.

При хроничния колит засегнатите се оплакват от тъпа болка ниско в корема, коремът се подува вечер.

Диетичният режим при хроничен колит се определя от лекуващия ви лекар. Зависи от това дали болният се оплаква от диария, запек, метеоризъм, болка в корема, а също и от стадия на заболяването.

При леко изостряне на хроничния колит целта на диетата е да възстанови перисталтиката и секреторната функция на червата и да ограничи процесите на ферментация в тях. Ограничени са суровите плодове, бобовите култури, пълнозърнестите тестени изделия, прясно мляко, пикантни храни, подправки. Не се допуска консумация на продукти с коричка при пържене и панирани храни.

Закуска в леглото

При хронично заболяване на червата със слаба перисталтика и упорит запек се назначава режим, богат на белтъчини и въглехидрати. Изключително подходящи за консумация са кисело-млечните продукти, цвекло, домати, ръжен и пълнозърнест хляб. Сините сливи стимулират перисталтиката на червата, полезни са още кайсиите, смокините, фурмите.

При хроничен колит с диария и процеси на ферментация в червата, целта е да се постигне минимално механично и биохимично дразнене. Ограничават се въглехидратните храни и мазнините. Изключва се прясното мляко, целулозата, подправките, солените и пушените продукти.

При колит с диария се редуцират до максимум въглехидратите и белтъчни храни.

При изострен хроничен колит се цели осигуряване на пълноценно хранене на организма. Ястията са варени или задушени. Поднасят се пасирани или накълцани на дребни парченца. Продуктите трябва да са добре сварени или хубаво опечени на фурна, но без коричка.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest