Gotvach.bg»Статии»Диети»Решението не е в ниското съдържание на мазнини

Решението не е в ниското съдържание на мазнини

AdminAdmin
Администратор
95442k
Решението не е в ниското съдържание на мазнини

Всичко започна преди няколко десетилетия, когато известни здравни експерти препоръчват на хората да изключат мазнините от техните хранителни режими. Много хора повярваха и започнаха да спазват тези предписания, тъй като някои проучвания тогава сочеха мазнините за „злодея” в нашето съвременно меню. Скоро обаче, за лекарите стана ясно, че пълното изключване на мазнините не е решение. Първо, повечето хора не могат да спазват дълго време подобна драстична диета. На второ място, по този начин се предизвикват здравословни проблеми като рак, инфекции, умора и депресия.

И така, напоследък има тенденция относно повторното въвеждане на идеята, че мазнините могат да бъдат част от здравословната диета. Сякаш на всеки няколко години медицинските експерти леко завишават препоръчваната доза мазнини, които трябва да се консумират. Това се случва толкова бавно, че е почти незабележимо, но ако се вгледате по-внимателно, храните с ниско съдържание на мазнини вече не са на мода.

Все още много хора имат впечатлението, че е много здравословно да включват в менюто си храни с ниско съдържание на мазнини. Това е погрешно схващане, поради няколко причини:

Първо, важно е да видим какво всъщност прави организма, когато минеш на диета с ниско съдържание на мазнини. Най-разпространеното убеждение е, че когато спреш да ядеш мазнини, тялото започва да изгаря собствените си мазнини за енергия. В действителност това, което наистина се случва е малко по-сложно. Ето някои от резултатите от преминаване на нискомаслена диета:

- Хората, които драстично намаляват приема на мазнини като цяло увеличават приема на въглехидрати.

- Въглехидратите могат да доведат до повишаване на кръвната захар и инсулина, особено когато те не се консумират с достатъчно протеини и мазнини.

- С това внезапно нахлуване на повече въглехидрати, има твърде много захар в кръвта, за да бъде използвана за енергия. Останалата част се превръща в мазнини и холестерол.

- Без адекватни мазнини и протеини в храната (което се среща често по време на диета с ниско съдържание на мазнини), тялото е принудено да намали телесната маса, за да използва хранителните вещества, които са необходими за функционирането му. Това включва мускулите и костната маса.

- Загубата на телесна маса, проявена като драстична загуба на тегло, може да въодушеви този, който пази диета, но с течение на времето тялото има по-малко енергия, поради загуба на мускули. Комбинирано с излишък от мастна тъкан, поради високите нива на инсулин, евентуалното отслабване, спазвайки диета с ниско съдържание на мазнини, е възможно дори да започнете да качвате килограми.

Нещо повече, диетата с ниско съдържание на мазнини може да бъде вредна за тялото, особено в дългосрочен план. Високите нива на инсулин и загубата на телесната маса не са здравословни. С течение на времето тези фактори могат да се окажат причина за сериозен хормонален дисбаланс и дори могат да допринесат за здравословни проблеми като диабет и сърдечни заболявания.

Доклад, публикуван наскоро може да провокира интереса на диетолозите, които смятат, че ниското съдържание на мазнини е някакво решение. Докладът показа резултатите от проучване, което сравнява ефективността от нискомаслени, нисковъглехидратни и средиземноморски диети. В проучването участват 322 човека, всички от които са с умерено затлъстяване. Всяка една диета е възложена на отделен човек.

Решението не е в ниското съдържание на мазнини

Като цяло, нискомаслената диета има най-малък ефект върху загубата на тегло и нивата на холестерола, докато нисковъглехидратната диета е най-ефективна (средиземноморската диета е съвсем близо до нея). Следва да се отбележи, че хората, които са на нисковъглехидратна диета, консумират около 120 грама въглехидрати на ден, което е по-балансирано в сравнение с изключително нисковъглехидратни диети в близкото минало.

Така че, неминуемо е да си зададем въпроса дали наистина мазнините са толкова „лоши”? В днешно време, мазнините могат да бъдат и добри, и лоши, в зависимост от източника им и начина, по който те са приготвени. Обработените мазнини, които са били изложени на топлинна обработка, светлина и въздух може да са граниви или окислени.

Полиненаситените мазнини като тези от соя, царевица и масло от канола, са най-податливи на „повреди”. Поради това те се свързват с редица здравословни проблеми, като например рак, преждевременно стареене и дегенеративни заболявания като Алцхаймер. Тези видове обработени мазнини трябва да се избягват доколкото е възможно.

Така че ако трябва да увеличим приема на мазнини, то това трябва да бъде със здравословни, необработени мазнини от природен източник при възможност.

Това, което в действителност трябва да търсим е баланс в храненето. Тялото използва въглехидрати, протеини и мазнини. Изключването на всяко едно от тези хранителни вещества е грешка. За постигане на оптимално здраве, най-доброто, което можете да направите, е да имате меню, състоящо се предимно от естествени, непреработени храни с баланс на мазнини, протеини и въглехидрати.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest