Уиски /Whiskey/ представлява популярно алкохолно питие. Обикновено то се произвежда от ръж или пшеница. Може също така да се направи и от ечемик. Самото наименование на продукта произлиза от келтската дума usquebaugh, която се превежда като вода на живота. В началото англичаните чували дума uishgi, която с течение на времето се превърнала в whisky.
История на уиски
Уискито е от алкохолните напитки, които могат да се гордеят със своята богата история. Според запознати преди повече от пет века келтите вече успешно са приготвяли главозамайващия еликсир. Шотландия и Ирландия ожесточено спорят коя от двете е родина на уискито. Все пак е прието, че корените на напитката трябва да се търсят при ирландците. До петнадесетото столетие алкохолното питие е приготвяно най-вече в манастирите. Шотландците обаче започват да го произвеждат и у дома и така то напуска пределите на духовните храмове.
Всъщност до първата четвърт на деветнадесети век почти всяка ферма вече се е сдобила с казан, в който да се забърква прословутото питие. След това, с появата на акцизите, тази практика драстично намалява. Уискито, което тогава шотландците и ирландците са консумирали, доста се е различавало от това, което съвременният човек познава. В онези времена алкохолното питие се е консумирало непосредствено след производството му, тъй като хората са смятали, че в противен случай продуктът няма да е годен за консумация.
После обаче съвсем несъзнателно производителите открили, че отлежаването, не само че не вреди на субстанцията, но дори я прави още по-уханна и приятна на вкус. С течение на времето се зародили нови техники в производството на уиски. През деветнадесети век този тип алкохол не бил особено известен в световен мащаб, а негови основни консуматори оставали ирландци и шотландци. После обаче той започнал да набира популярност и в Америка, а към днешна дата е сред любимите алкохолни напитки на световния пазар.
Производство на уиски
Различните производители използват разнообразни техники за производство на уиски. По тази причина към днешна дата съществуват толкова много видове уиски. Все пак е прието, че когато алкохолът се прави от ечемик, той се накисва във вода, поне за две-три денонощия. Така зърната се навлажняват достатъчно, за да покълнат после. После материалът се нарежда внимателно върху плоскост и се изчаква, докато покълне.
Докато това се случи (обикновено отнема не повече от десетина дни), зърното се разбърква редовно и се обработва против плесен. Впоследствие получените кълнове се слагат върху специална мрежа в пещ. Малцът, от своя страна, се суши на торфен пушек около две денонощия, а след това се изчиства от отпадъци и се смила. Полученият продукт се поставя в каца, като към него се прибавя вода.
Полученият разтвор може да ферментира. Той се пречиства и се държи в резервоар. После сместа ферментира с мая до получаване на несилна алкохолна субстанция. Тя бива подложена на дестилация по-нататък. Ако дестилацията е протекла успешно и всичко с течността е по стандарти, тя се разлива в бурета. Най-често те са произведени от дъбово или черешово дърво.
Видове уиски
В съвременния свят съществуват какви ли не видове уиски. Разбира се, има няколко вида, които непременно трябва да бъдат споменати. Такова например е малцовото уиски. То се произвежда от покълнал ечемик, който може да е опушен малко или много. Ценителите биха посочили като впечатляващ вид и така нареченото едномалцово уиски, за което се счита, че е приготвено от единична малцова суровина. Не е изключено обаче да се използват продукти, добити през различни години. Този вид уиски се съхранява в бъчва поне осем години.
Най-популярно на световния пазар е смесеното уиски. То се приготвя от малцови и зърнени дестилати. Често се добавя и спирт. Смесеното уиски притежава златист цвят, тъй като е обагрено с карамел или други оцветители. Любителите на този алкохол са запознати и с американското уиски. То се явява микс от няколко вида зърнено уиски. Друг известен вид е ирландското уиски. То се различава от шотландското по това, че при него е налице сушене с въглища, като до самото зърно не може да стигне пушек. По тази причина обаче в ирландското уиски липсва специфичният вкус и ухание.
Съхранение и поднасяне на уиски
Експертите съветват уискито да се държи на тъмно, като температурата трябва да е около 8-9 градуса. Също така е добре бутилката с напитката да е в изправено положение. Според обичая в Шотландия уискито се поднася заедно с чаша вода. Гостите разреждат алкохола според предпочитанията си. Добавят и лед. Ирландците обаче имат други разбирания за консумирането на този тип алкохол - те предпочитат да го пият в чист вид.
Уискито се пие бавно, на малко глътки, така че да се усети добре както вкусът, така и ароматът. Чашата за уиски е с формата на цилиндър, като при сервиране тя не се пълни много. Към уискито може да се поднесе мезе за уиски. Типична добавка към този алкохол е пушената риба. Други подходящи мезета за уиски са стридите. У нас уискито се консумира с различни ядки.
Уиски в кулинарията
Както споменахме, на пазара вече присъства голямо разнообразие от уискита. Това е причина алкохолното питие бързо да набира популярност сред използваните в кулинарията продукти. То с успех се влага в рецепти за кексове, бонбони, мини еклери, торти с шоколад, кейкове, пандишпанови рула, сладоледи с карамел, кремове, ретро конфитюри и много други.
Сред незабравимите десерти с уиски са Ирландски сладкиш, Шоколадово топче и Желирано ирландско кафе.
Солените специалитети с уиски също са много апетитни.
Не пропускайте да добавите от ароматното питие към печеното пилешко месо или към задушеното свинско.
Уискито присъства и в множество коктейли. То се комбинира с различни натурални сокове и безалкохолни. Приятни резултати се получават и ако този вид питие се смеси с бейлис, ром, вермут, вишновка, бренди или друго питие. Разбира се, не трябва да се прекалява с количеството на изпитите коктейли с уиски. Иначе малка част от алкохола може да се налее в чай или кафе. По желание се прибавя и сметана.
Ползи от уискито
Въпреки че специалистите не са единодушни за влиянието на алкохола върху здравето ни, за уискито голяма част от тях твърдят, че е полезно, стига да се приема в разумни количества. Според различните проучвания качественото уиски действа общоукрепващо и поддържа имунитета. То предпазва от ракови болести и укрепва дейността на сърцето.
Уискито съдържа по-малко калории в сравнение с други алкохоли и няма въглехидрати или захар. Съдържанието на елагова киселина може също да намали телесното възпаление и да намали риска от затлъстяване.
Изследванията показват, че пиенето на уиски има и други ползи за здравето. Всички тези ползи обаче са свързани с умерена консумация - обилното пиене може да доведе до сериозни здравословни проблеми.
Чаша уиски на ден може да предложи ползи за здравето като:
Укрепване на сърдечното здраве
Уискито има високи нива на полифеноли, растителни антиоксиданти, свързани с намаляване на риска от сърдечни заболявания. Полифенолите в уискито са полезни за намаляване лошия холестерол.
Лошият холестерол и триглицеридите могат да запушат артериите ви, докато добрият холестерол помага да ги поддържате чисти. Поддържането на здравословни нива може да помогне за предотвратяване на сърдечни заболявания и инсулт.
В малки количества уискито може да помогне за изчистване на слуз от синусите и гърдите, което позволява на тялото ви да се справи по-добре с болести и инфекции. Този ефект може да облекчи и други симптоми на настинка или грип като кашлица или хрипове.
Учените не са сигурни защо, но няколко проучвания свързват умерената консумация на уиски с подобрения имунитет на болестите и подобрената реакция към ваксините.
Едно проучване установи, че при хората, които консумират една до шест напитки седмично, има по-малък риск от деменция, отколкото при непиещите.
Друг показа, че умереният прием на алкохол може да намали когнитивния спад при хората с болестта на Алцхаймер.
Разкрасяване с уиски
Както има маски за лице с ракия, така и уискито може да вземе участие във вашата рутина за красота. Какво трябва да знаем за разкрасяването с уиски?
Уискито се оказва страхотно средство за красива кожа и коса. Уискито е известно със своите антисептични свойства, премахване на мръсотията, както и способностите за подмладяване и стягане на кожата. Това е особено полезно за мазна кожа. На косата помага за подобряване на текстурата и блясъка.
Ето и в какви маски може да се сключи този тип алкохол:
Маска за лице с мед
Тази смес е особено полезна за суха кожа. Уискито, използвано в комбинация с естествения овлажнител, който е медът, ще помогне за намаляване на сухотата на кожата и допълнително ще стегне порите на кожата.
Добавете една чаена лъжичка уиски към една супена лъжица мед и го разтрийте по лицето си с нежни кръгови движения. Оставете маската да подейства 15 минути, преди да изплакнете със студена вода
Маска за лице с какао
Какаото може да засили производството на колаген и да подобри текстурата на кожата. Направете паста от няколко капки уиски и една чаена лъжичка какао на прах. Нанесете го като маска върху лицето си и го оставете да остане, докато изсъхне. Изплакнете с хладка вода и останете очаровани от резултата! Избършете с кърпа.
Маска за лице с лимони
Лимонът е богат източник на витамин С, той допринася за изсветляване на кожата. Също така помага за лечение на акне и може да намали дефектите. Смес от уиски и лимонов сок може да освежи уморена кожа. Просто смесете супена лъжица лимон с две супени лъжици уиски. Потопете памучно топче в течността и нанесете върху лицето. Оставете го да изсъхне, преди да изплакнете със студена вода.
Коментари