Пролетта е сезонът, в която трябва да пречистим организма си от токсини. Идеални за тази цел са зелените салати и пролетните зеленчуци.
Марулите и спанакът са пълни с витамини, а пък и спомагат за лечението на някои болести. Чесънът, лукът и репичките също трябва да фигурират в ежедневното меню през пролетните месеци. Магданозът и копърът - и те.
Зелената салата има по-специално действие. Тя помага за подобряване на дейността на стомашно-чревния тракт и активизирането на черния дроб.
Марулята е растение, което се среща в умерените ширини. Култивира се най-вече заради листата, които се използват за храна. В много страни марулята се яде студена, без да се обработва термично.
Освен, че с нея се правят салати, се използва и като гарнитура за хамбургери, прибавя се и към много други ястия. Листата и се използват за гарнитура на блюда с печено, пържено или варено месо.
Градинската маруля е по-бедна на белтъчини, мазнини, въглехидрати и минерални соли в сравнение със спанака. Ценна е през пролетта, тъй като тогава организмът ни е силно обеднял на витамини.
Шест от най-важните витамини А, В, С, D, Е, Ж, се съдържат в салатата. Освен това - лецитин, калциеви, железни и фосфорни соли. Организмът ви ще им се зарадва, тъй като те са необходими за работата на жлезите с вътрешна секреция.
Салатите имат съвсем леко горчив вкус. Това се дължи на гликозида лактуцин, който се намира в млечния сок на стъблото и листата.
Салатата се използва в комбинация с други зеленчуци – репички, лук, краставици. Подправя се с оцет, олио, кисело мляко или сметана.
Според изследванията сокът от салатата е много полезен при храненето на кърмачета, тъй като усилва растежа и предпазва от болести. Салатата успокоява нервната система. Отделно усилва отделянето на мляко при кърмачките и подсилва половата система.
Коментари