Салатите дават на всеки готвач възможност да експериментира с различни аромати, цветове и текстури. Те могат да са обикновени като смес от различни листни зеленчуци или да съдържат изненадващи комбинации от листа, зеленчуци, семена или паста. Те са отлична добавка към меса, риба или морски дарове.
Трябва да знаете обаче, че салатите се делят на няколко вида, които е добре да различавате:
Салати предястия/първо блюдо
Те са направени, за да впечатлят клиента. Трябва да обострят апетита му и да го накарат да очаква с нетърпение следващото ястие. Тези салати трябва да са с пресни и хрупкави продукти, с ароматен дресинг и много привлекателен външен вид. Към тях могат да се добавят сирена, шунка, студени меса, скариди или раци. С предни или леко обработени продукти тези салати дават стилно начало на всяко хранене.
Салати гарнитури
Трябва да са с хармония с останалата част от храната, както и всички останали гарнитури. Тези салати трябва да са леки и ароматни, като се съобразявате с какво ги поднасяте. Няма да е удачно да сервирате картофена салата с картофен чипс и пържени картофи. Подобни салати са добър избор към плато от сандвичи като основно блюдо за обяд.
Салати като основно ястие
Трябва да са достатъчно големи, за да заменят цялото ястие, и обикновено съдържат значително количество протеини, под формата на меса, птиче месо, риба или морски дарове. Трябда са има и вегетариански вариант със сирена, яйца, тофу или варива. Този тип салати дава отлична възможност да се ползва въображението.
Салати като отделно блюдо
Те се поднасят за пречистване на небцето след богато основно ястия и се сервират точно преди десерта. Малко зелени листа с лек винегрет или плодова салата за най-удачният вариант.
Десертни салати
Обикновено са с плодове и им се добавят ядки, сладолед или сметана. Те са твърде сладки и се предлагат в менюто с десертите.
Коментари