Във времена, когато шумът около диетата без глутен нараства драстично, важно е да разберем какво всъщност представляват храните без глутен, как могат да ни помогнат и как можем да ги добавим към диетата си.
Глутенът е протеин, който се намира в пшеницата, ръжта и ечемика. Хранителните продукти, съдържащи неизбелено, пшенично или рафинирано брашно, съдържат глутен.
И така, защо глутенът се счита за лош и какво прави безглутеновите храи привлекателни? Ако имате цьолиакия, чувствителност към глутен, алергия към пшеница или свързани състояния, храненето без глутен може да бъде ефективно за намаляване на симптомите.
Все пак, ако сте решили да преминете към безглутеново хранене, тук ще изброим три от най-добрите брашна без глутен за приготвяне на всичко - от торта до бананов хляб или бисквитки.
Брашно от амарант
Състоящ се от повече от 60 вида зърна, които някога са били считани за основна храна, амарантът се счита за псевдо зърнена култура. Има орехов и земен вкус. Може да замени пшеничното брашно с 25 процента брашно от амарант, но то трябва да се комбинира с други брашна по време на печене.
Амарантът е богат на протеини, фибри, магнезий, желязо, селен и микроелементи като манган, като по този начин подпомага здравето на костите, мозъчната функция и синтеза на ДНК. Най-доброто използване на този вид брашно е за приготвяне на тортили, кори за баница и хляб.
Брашно от киноа
Киноата е една от най-популярните здравословни храни в света. Тя е богата на протеини и е една от малкото растителни храни, която съдържа всичките девет незаменими аминокиселини.
Високото съдържание на протеини и фибри, прави това безглутеново брашно чудесно за печене. То е с ниско съдържание на наситени мазнини и натрий и е с високо съдържание на магнезий, витамини от група В, желязо, калий, калций, фосфор, витамин Е и други различни полезни антиоксиданти и основни минерали.
Брашно от теф
Теф е древно зърно от Етиопия и Еритрея, което все още е основно зърно в кухните на тези страни. Наред с амарант, елда и просо, това брашно също е без глутен. Богат е на витамин С, въглехидрати, протеини, фибри, калций, желязо и др. Етиопците най-често ядат теф като инджера, традиционен хляб с квас, приготвен от брашно от теф, или под формата на каша.
Коментари