Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»8 противовъзпалителни храни, които да добавите към диетата си

8 противовъзпалителни храни, които да добавите към диетата си

храни срещу възпаления

Хроничното възпаление е свързано с рак, сърдечно-съдови заболявания, както и други здравословни проблеми. Няколко промени в диетата, обаче могат да помогнат за намаляване на възпалението, така че вие не само ще сте по-здрави, но и е много вероятно да излекувате вече съществуващите заболявания.

Има два вида възпаления и последствията от тях са съвсем различни. Острото възпаление е безопасно и необходимо. Приемер за остро възпаление е заздравяването на прорезна рана. Хроничното възпаление, от друга страна, е вредно и подсказва за наличие на сериозни заболявания. Симптомите му често са неясни и неспецифични. То е като малък пожар, изгарящ тялото отвътре, който с течение на времето се поддържа от други дразнители.

Постепенно започва да повлияе на организма, като уврежда клетките, преуморява имунната система и създава дисбаланси, които могат да доведат до дългосрочни здравословни проблеми като автоимунни заболявания, артрит, депресия, болест на Алцхаймер и болест на Паркинсон.

Хроничното възпаление е трудно разпознаваемо, тъй като няма явни симптоми, но едно нещо, което проучванията потвърждават е, че можете да предотвратите бъдещи заболявания, както и да намалите възпалението чрез избора на храна. Вижте 8 противовъзпалителни храни, които още днес да включите към диетата си.

1. Горски плодове

горски плодове

Доказано е, че боровинките, ягодите, малините, къпините и червените боровинки помагат за намаляване на рисковите фактори от появата на сърдечно-съдови заболявания и високо кръвно налягане. Горските плодове съдържат противовъзпалителни съединения като антоцианини и елагитанини, както и калий, витамин С, витамин Е и фолиева киселина.

2. Пълнозърнести храни

Пълнозърнестите храни като кафяв ориз, пълнозърнест хляб и овесени ядки са богати на антиоксиданти, фитинова киселина, витамин Е и селен. Пълнозърнестите храни съдържат и фибри. Жените трябва да се стремят към 25 г фибри на ден, а мъжете 38 г.

3. Чай Матча

Чаят Матча е роднина на зеления чай, но с по-силен аромат и по-ярък цвят. Той е по-мощен от зеления чай, тъй като съдържа повече от съединението епигалокатехин-3-галат, което има силни противовъзпалителни свойства.

4. Орехи

Орехите са богати на полиненаситени мазнини. Хората, които заменят наситените мазнини в храни като масло, пълномаслени млечни продукти и животински мазнини с полиненаситени мазнини в храни като орехи, мазна риба и зехтин, имат по-малък риск от появата на сърдечни проблеми.

5. Нар

нарът е противовъзпалителна храна

Както плодовете, така и сокът от нар предлагат множество ползи за здравето, спомагайки за намаляване на шансовете от развитие на различни видове рак, сърдечно-съдови заболявания, артрит и други хронични заболявания. Някои от ползите за здравето от консумацията на нар се дължат на неговите противовъзпалителни свойства, благодарение на съединения като елагитанини.

6. Кръстоцветни зеленчуци

Според проучванията кръстоцветните зеленчуци като броколи, карфиол, брюкселско зеле и зеле са мощни противовъзпалителни средства. Смята се, че ползите от тези зеленчуци се дължат на фибри и ключови фитохимикали като глюкозинолати.

7. Морска храна

Недостигът на протеин от различна морска храна, както и прекомерното консумиране на месо и домашни птици са ключови фактори за поява на хронично възпаление. Стремете се да включите в диетата си риба и морски дарове поне два пъти седмично. Не забравяйте, че мазни риби като сьомга, риба тон и сардини са изключително важни, заради високото съдържание на омега-3 мастни киселини, което имат.

8. Зехтин

Зехтинът се свързва с понижен риск от различни състояниея, включително сърдечни проблеми, рак, ставни и неврологични заболявания. Предимството му е, преди всичко се дължи на фенолно съединение, наречено олеокантал.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest