Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Масло от люляков цвят – лечебни свойства и приложение

Масло от люляков цвят – лечебни свойства и приложение

Мария СимоваМария Симова
Автор
50620k
Масло от люляков цвят – лечебни свойства и приложение

Невъзможно е да се забрави спиращият дъха магическия аромат на люляк! Нежната и сладка миризма на цъфтящи пролетни градини ни изпълва с приятни усещания.

Но не всеки знае за лечебните свойства на люляковия цвят. Той е способен да помогне на организма да се справи с много заболявания.

Лечебните свойства на люляка са известни отдавна в народната медицина. В изобилие е расъл в градините на аристократите на Османската империя и се смята, че именно там люлякът започва да се използва за лечебни и парфюмерийни цели.

Той съдържа голямо количество аскорбинова киселина, етерични масла и флавоноиди, които имат положителен ефект върху организма. Люлякът е отличен антипиретик, противовъзпалително и аналгетично средство. Използва се за приготвяне на чай, масло, компреси и мехлеми, които помагат много добре при ревматизъм, ревматоиден артрит, радикулит, шипове и подагра.

За съжаление люляковото масло е почти невъзможно да се купи дори и в специализираните магазини. Но лесно можете да си го приготвите и сами.

Домашно масло от люляков цвят

люляково масло

Цветът трябва да се набере от горски парк или извън града – далеч от индустриални зони и прашни пътища.

Ще са ви нужни: свеж цвят от люляк, растително масло без мирис, еднолитров буркан с капак (стъклен), чиста марля.

Внимателно отделете цвета от стъблата и напълнете буркана с тях. Загрейте растително масло до 40 градуса и напълнете буркана с него, така че да се покрие цвета. Затворете буркана с капака и го оставете да отлежи за 2 дни.

Прецедете маслото с марлята, като добре изстискате цвета. Загрейте отново маслото и добавете нова порция цвят, оставете да престоят. Повтаряйте процедурата, докато получите ароматно масло.

Втривайте от него по челото и слепоочията при мигрена, масажирайте болните стави от ревматизъм. Опитайте да добавите от маслото към крема, лосиона, шампоана и балсама – ще обогатите козметиката си с най-очарователния аромат и ценни вещества.

Днес съвременните билкари продължават да използват люляковото масло за лечение на обриви, слънчеви изгаряния, малки порязвания и драскотини, други кожни заболявания като гнойни пъпки, акне, циреи. Ако добавите от маслото към почистващите препарати, чистият аромат на люляк ще изпълни вашият дом.

Това масло третира бронхит, настинки, възпалено гърло, грип, използва се чрез вдишване. Люлякът облекчава стреса и всички видове нервни разстройства.

Вижте още от приложенията на люляка в кухнята.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest