Незнайно защо повечето от нас се присещат за зелето като зеленчук единствено когато се подготвят да го затварят зелки в бидони или да го прибавят към любимата си есенна туршия. Или казано иначе - когато е наближил сезонът му за консервиране. През останалото време ние буквално забравяме за него.
Да, надали има нещо по-вкусно от запеченото в гювеч кисело зеле зимно време, към което пасва чудесно и подходящата за сезона чаша червено вино. А защо не и малко сланинка или задушено свинско месо?
В следните редове обаче нямаме за цел да ви предлагаме рецепти за кисело зеле, а да ви покажем, че трябва редовно да консумирате и прясно зеле заради огромните ползи за здравето ни.
Зелето е много богато на антиоксиданти, на витамин А и С, на лутеин, изотиоцианат, тиоцианати и сулфорафан. Последните названия надали са ви детайлно познати, но е важно да знаете, че целият този коктейл от безценни съставки, съдържащи се в зелето, не само прочистват организма ни от токсини, но и ни предпазват от онкологични заболявания. Доказано е, че консумацията на зеле понижава риска от рак на дебелото черво, гърдата и простатата.
Фондация The George Mateljan Foundation, която се занимава с проучвания над най-здравословните в света продукти, нарежда и зелето сред тях именно заради факта, че е богато на антиоксиданти, а без достатъчен прием на антиоксиданти кислородният ни метаболизъм може да бъде нарушен и ние може да изпитаме метаболитния проблем, наречен оксидативен стрес. Хроничният оксидативен стрес сам по себе си може да е рисков фактор за развиването на рак (цитат от проучванията на споменатата фондация).
В зелето се съдържа и глутамин, който е вид противовъзпалителна аминокиселина и може да облекчи дерматологични проблеми, настъпили в резултат на алергии или други сериозни заболявания. Това вещество способства и за укрепване на ставите ни.
Яденето на зеле се препоръчва за хора, които страдат от т. нар. лениви черва, защото то подсилва стените им. Подходящо е за всички хора, страдащи от запек. В подобни случаи особено ефективен е и зелевият сок, който се препоръчва и при онези, които страдат от язва. Да не забравяме, че действа и чудесно в случай на махмурлук.
При направени неотдавна проучвания се оказва, че много хора страдат от недостиг на витамин К1, което се счита за предпоставка за заболяване от Алцхаймер. Зелето е чудесен източник на този безценен витамин, а бета-каротините, съдържащи се в него, пък са много полезни за защита на очите ни.
В заключение ще добавим, че е най-добре не само да включвате редовно зелето в менюто си, но и да избирате различни сортове, защото те носят различни плюсове за здравето на организма ни. За да се възползвате максимално от тях, то редувайте бялото зеле с червеното, савойското и др. Всички те са и много нискокалорични, като доказателство за това е достатъчно да споменем прочутата диета със зелева супа, позната из целия свят.
Коментари