Gotvach.bg»Статии»Любопитно»Бързо и лесно: Няколко безценни трика за миенето на чинии

Бързо и лесно: Няколко безценни трика за миенето на чинии

Храна за ДушатаХрана за Душата
Администратор
157
Бързо и лесно: Няколко безценни трика за миенето на чинии

Прекарали сте часове в приготвянето на интересна рецепта. Уморени сте и чакате с нетърпение да вкусите творението си. В такива моменти чиниите, които са се натрупали за миене, са далеч от всички кулинарни удоволствия. Макар и миялните машини да са измислени отдавна, няма човек, на който да не му се иска да прескочи този момент. Но колкото и да го прескача, чиниите не изчезват. И все пак има няколко прости трика, които могат да ни улеснят много.

Трябва да се спазват само три правила - дозирайте правилно количеството на препарата за миене, оставете съдовете достатъчно време накиснати - винаги в топла вода - и после търкайте добре. Това обобщава Карол Бугрен, преподавател по хигиена в училище Феранди в Париж пред сп. Madame Figaro.

E, някои съдове изискват повече препарат от други, не почистваме по един и същ начин белачката за картофи и котлона, нали?

Ето няколко безценни трика и съвета за миенето на чинии на Карол Бугрен и Клодин Уейзър, главен редактор на сайта Tout Pratique (Съвсем практично), така че всичко в кухнята да светне бързо и лесно.

Гореща вода, лед и оцет за обезмасляване

Оцет за миене на чинии

Готвенето с масло е много вкусно, но то има ужасната способност да оставя на дъното на тигана остатъци мазнина. Според двете специалистки по хигиена най-добрият начин, за да се реши този проблем, е такива съдове да се слагат направо под водата - топла или направо гореща. Със сигурност не е много екологично, но този метод е доказал своята ефикасност. Ако мазнините са упорити, можем да добавим естествени киселини като лимон или оцет, които обезмасляват и дезинфекцират в същото време, съветва Клодин Уейзър.

Когато повърхността за изчистване е широка - като котлон, скара или печка, Карол Бугрен съветва да сложите няколко бучки лед с малко оцет. Термичният шок от леда върху горещия котлон ще отдели мръсотиите, а оцетът ще отдели вредните молекули, уточнява преподавателката.

Прах за миялна машина при загорели съдове

Препарат за миене на чинии

Един от заклетите врагове на готвача е невниманието. Няколко секунди на телефона и вече яденето е загоряло. За да се възстанови тиганът и дъното му да се отърве от чернилката, Клодин Уейзър дава няколко съвета. Най-ефикасният трик за почистване на съда изглежда е да се сложи в тигана малко прах за миялна машина и да я разредите с малко вода. Изчакайте около час, докато се оформи течна смес. След това вземете четка и потъркайте няколко секунди, за да се отлепи всичко, съветва редакторката.

Сода за хляб върху дъската за рязане

Домати, лук, краставици… Това лято дъската за рязане със сигурност е видяла всички възможни цветове. След рязане на жулиени и подправки ножът е оставил не една и две следи, които вече са пълни с различни видове храна. За да се елиминират всички рискове от бактерии, в училище Феранди учат да накисват дъската в малко белина, смесена с топла вода. В голям съд с вода добавете една капачка и оставете да подейства десетина минути преди да преминете към изплакване, обяснява Карол Бугрен.

Сода бикарбонат е безценна при миенето на загорели съдове

Ако предпочитате по-екологично решение, содата за хляб и лимонът остава добра алтернатива. Содата бикарбонат е много добър начин за избелване и за освежаване, смята Клодин Уейзър. - Може да поръсите малко сода върху половин лимон, с който да изтъркате дъската и след това да я измиете. Трябва да я изсушите на чист въздух, ако е възможно, и през това време да не слагате нищо отгоре, подчертава Карол Бугрен. А ако остатъците от нож са много дълбоки, Клодин Уйзър съветва бързо да смените дъската.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest