Пилешкото и пуешкото месо са чудесен източник на чисти протеини, но малцина знаят, че ако консумирате и тяхната кожа, калориите се покачват драстично.
Премахването на кожата на пилето намалява до 50% съдържанието на мазнини в месото на птиците. Тя е източник на холестерол, затова тази техника на готвене е силно препоръчителна за хората, които са на диета и искат да се хранят чисто.
Диетолозите са изчислили, че във всеки 100 грама пилешка или пуешка кожа се съдържат 32 г мазнини и около 109 милиграма холестерол. В тях също така се съдържа макар и малко количество от вредните трансмазнини. В пилешкото бутче с кожа има 15 г мазнини.
Най-малко калории има в гърдите на пилешкото, което се води и най-чистото месо. В 113 грама гърди има само 3 г мазнини.
Ако все пак има нещо хубаво в цялата работа, то е, че по-голямата част от мазнините на пилешката кожа са ненаситени, което ги прави от добрите мазнини.
Кога да махнем кожата – преди или след готвене?
Тъй като по-голямата част от пилешкото месо е чисто, то става много сухо, ако не се готви с кожата. Ако я оставите по време на приготвянето, пилешкото или пуешкото ще станат много по-сочни, защото кожата ще помогне да се задържи влагата в него.
Затова най-добре да я премахнете, след като извадите птицата от фурната. Това няма да завиши значително мазнините и калориите. Освен това свалянето на кожата след приготвяне е много по-лесно, отколкото в сурово състояние.
Няколко съвета за готвене на пилешко и пуешко без кожа
Ако пилето е цяло, започнете от врата. Използвайте дълъг и добре наточен нож, който подпъхнете внимателно под кожата. Изрежете всичко, докато стигнете до крилцата. Правете го с къси и прецизни движения, за да не увредите месото. Когато стигнете до крилото, отрежете го, така че да се обели цялото. Там, където ви се струва да действате само с ножа, може да подпъхнете лъжица, така че да си подпомогнете отстраняването на кожата.
Коментари