Сокът от червени боровинки е най-полезният плодов сок, обявиха учени от университета в Хелзинки. Тези дребни плодове и техните листа са използвани в народната медицина за лечение на уринарния тракт, стомашни разстройства и при проблеми с черния дроб.
Но проведените от учените изследвания сега разкриват още ползи от червените боровинки - техният сок понижава кръвното налягане и подобрява сърдечната дейност. Три месеца изследователите са правили проучвания върху мишки, на които давали сок от касис и червена боровинка. Оказало се, че напитката повлияла изключително добре на гризачите.
Това се дължи на големите количества полифеноли, който се съдържа във всички боровинки, но най-много в червената. Сокът подобрява функцията на увредените кръвоносни съдове до степента на здрави съдове. Той е богат на минерали, сред които калций, магнезий, калий, селен, желязо и цинк. Също е чудесен източник на 15 жизненоважни витамини, в това число Витамин C, B6, B12, E, K и Витамин A.
Учените признават, че вкусния сок не може да замени лечението с медикаменти, но все пак го препоръчват като част от дневното ни меню - особено за хората, страдащи от хипертония. Най-добре е той да се консумира прясно пресован. Имайте предвид, че на пазара повечето сокове от този плод са с добавена захар или са смесени с ябълков или гроздов сок.
Една водна чаша неподсладен боровинков сок съдържа 116 калории, почти 1 г протеини и 30 г въглехидрати. Важно е да знаете, че в него има и 30 г захар, която идва от естествената сладост на плодовете.
Други ползи от червените боровинки
Не бива да забравяме, че червената боровинка е безценен помощник при уринарни проблеми и заболявания на простата. При това е призната като лечебно средство от съвременната медицина. Множество изследвания доказват, че плодовете ѝ успешно се справят с основния причинител на цистита - Ешерихия коли. Сокът не само помага на организма да изхвърли бактериите чрез урината, но и потиска техния растеж заради хипуровата киселина.
Много е ефективна отварата от листата на боровинка за цистит – приготвя се като две супени лъжици се сваряват в 300 мл вода. Оставя се да изстине, след което се изцежда и се пие на три пъти през деня. За да бъде ефективно, лечението трябва да продължи 2 седмици.
Боровинковият сок също така може да подобри оралното здраве. Той образува защитен слой върху зъбния емайл, който не позволява бактериите, виновни за кариесите, да достигнат до зъбите.
Червените боровинки са богати и на салицилова киселина, която е част от състава на аспирина. Така че редовната консумация на техния сок ще повиши неговото количество в организма. Смята се, че салициловата киселина предотвратява запушването на кръвоносните съдове и има антитуморен ефект.
Какви са възможните странични ефекти
Като цяло, консумацията на сок от червени боровинки се смята за здравословна, но при големи количества е възможно да се появи раздразнение на стомаха. Също така повишава риска от образуването на камъни в бъбреците.
Предозирането с червени боровинки може да повиши нивата на варфарин в организма. От една страна, той намалява образуването на тромби и кръвни съсиреци, но от друга страна - създава опасност от прекомерно разреждане на кръвта.
Коментари