Балсамовият оцет е популярна съставка в дресинги за салати, маринати за печено месо и много сосове за меса и спагети. Вкусът му е силен и често се описва като тръпчив и богат.
Някои изследвания предполагат, че балсамовият оцет има няколко ползи за здравето, които варират от подобряване на тена до понижаване на холестерола, че дори подпомагане на загубата на тегло.
Нека да разгледаме потенциалните ползи за здравето на балсамовия оцет:
1. Подобрява здравето на кожата.
Балсамовият оцет съдържа антимикробни съединения, оцетна киселина и антиоксиданти - компоненти, които могат да помогнат за подобряване на тена на човек с течение на времето.
2. Понижава кръвната захар.
Проучванията сочат, че тази популярна съставка за дресинг предлага редица ползи за здравето, включително регулиране на кръвната захар. Един анализ, който изследва ефекти на оцета, установява, че балсамовият оцет има антигликемично въздействие, когато се консумира.
3. Насърчаване на здравословното храносмилане.
Едно от активните съединения, открити в балсамовия оцет, е оцетната киселина. Тази киселина съдържа щамове пробиотици, които подпомагат храносмилането. Пробиотиците, открити в оцетната киселина, спомагат за доброто здраве на червата и храносмилането, като същевременно поддържат цялостната имунна функция.
4. Намалява хипертонията.
В едно проучване, включващо плъхове, е установено, че балсамовият оцет може да помогне за понижаване на кръвното налягане. Това изследване предполага, че редовното добавяне на балсамов оцет в храни може да помогне за намаляване на високото кръвно налягане с течение на времето.
5. Облекчава запека.
Добавянето на няколко капки балсамов оцет към дневната ви салата може да ви помогне да се справите със запека и газовете. Вариант е и да капнете по малко от оцета в гореща вода и да вдишате изпаренията.
6. Стимулира кръвообращението.
Балсамовият оцет се приготвя от грозде, а то е полезна храна за сърцето. Освен това действа добре на кръвообращението.
Внимание! Въпреки че има много ползи от балсамовия оцет, той не бива да се приема от хора с разстроен стомах, болно гърло и хора, които са с хранителни алергии. Затова се консултирайте със специалист по хранене, преди да го добавите в диетата си.
Коментари