Голяма част от известните готвачи в чужбина използват балсамов оцет, който са приготвили съвсем сами. Всеки може да приготви качествен балсамов оцет, който да внесе ароматна нотка в ястията и салатите.
Балсамов оцет се прави лесно от вишни. Необходими продукти: 2 чаени чаши, пълни с вишни, 500 милилитра винен оцет, 1 супена лъжица карамелизирана захар, 1 лимон, половин чаена лъжичка канела.
В емайлиран съд се намачкват вишните, на които предварително са махнати костилките. Добавя се виненият оцет, карамелизираната захар, настърганата кора от лимона и канелата.
Кипва се на слаб огън и се вари 20 минути, без да се увеличава котлонът. Маха се от котлона, и след като се охлади достатъчно, се излива в стъклен съд.
Затваря се плътно с капак и се оставя за две денонощия в хладилник, след което се прецежда през марля, която е сложена върху двойно сито.
Балсамовият оцет от вишни се прелива в бутилка, съхранява се в хладилник и се употребява за готвене на ястия от печено месо и за овкусяване на салати.
Балсамов оцет се прави и с кардамон. Необходими продукти: 6 зелени шушулки кардамон, 12 тъмни стафиди, 12 зърна черен пипер, 1 чаена лъжичка нарязана на ситно сушена салвия, 4 карамфилчета, 300 милилитра ябълков оцет.
Всички съставки се смесват и се остават на сухо и тъмно място за два месеца. Прецежда се през марля и се прелива в бутилка с плътно затваряща се тапа.
При желание можете да добавите розмарин в балсамовия оцет, и да не го махате от бутилката. Освен че ще направи оцета още по-ароматен, розмаринът играе и ролята на стилна украса, ако държите бутилката с балсамов оцет на видно място.
Използвайте така направения балсамов оцет не само в кулинарията, но също така и за изплакване на косата за повече блясък – към един литър хладка вода се добавя една чаена лъжичка балсамов оцет.
Балсамовият оцет е идеално средство срещу ухапване от насекоми. След секунди сърбежът престава и мястото не се подува много.
Коментари