Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Правилният режим за похапване на сладко

Правилният режим за похапване на сладко

Правилният режим за похапване на сладко

Ако искате да отслабнете, но и същевременно с това обичате да си хапвате сладичко и не можете да се откажете от този си навик, тогава е време да се замислите как можете да контролирате менюто си.

Начините са различни и най-важното в случая е това какви сладки си хапвате и в какво количество. Така например дори и полезните продукти могат да са вредни за здравето ни, ако прекаляваме с тях и ги хапваме в големи количества.

Защо толкова обичаме лакомствата?

Захарта и другите любими сладки се отнасят към групата на простите въглехидрати. Попадайки в храносмилателната система, те започват да се всмукват в кръвта, като заедно с това мигновено покачват нивото на захарта. Изяждайки само едно шоколадово блокче, ние бързо започваме да чувстваме ситост и прилив на енергия. Скоро обаче след това отново се връща чувството на глад, тъй като нивото на захарта в кръвта започва рязко да се понижава. Именно затова тези въглехидрати се наричат не само прости, но и бързи.

Пристрастяване към сладкото

Ето защо ние много обичаме да си хапваме сладко. Така, изяждайки няколко бонбона, ние веднага усещаме прилив на енергия за работа, но и след това бързо се изморяваме. Следва същата схема, а именно отново си хапваме няколко бонбона и ситуацията се повтаря. Организмът ни много бързо привиква към простите въглехидрати и предпочита именно тях пред сложните. Така се получава и пристрастяването към сладкото, което често води след себе си и до покачването на килограмите. Почти всички десерти и сладкиши се приготвят на основата на бялата захар, която не носи никаква полза за организма.

Съвет № 1 Винаги контролирайте колко сладко сте изяли през деня

Консумирайки продукти, които са богати на прости въглехидрати, ние рискуваме да преядем доста и да повишим многократно дневния си прием на калории. И реалната причина за това е фактът, че ние банално не следим какво и по колко ядем.

Калории, които не забелязваме

Кога да хапваме сладко?

Знаете ли например, че в 100 грама бяла захар се съдържат 99.8 грама прости въглехидрати, 0 г белтъци и 0 г мазнини, като общата калоричност е цели 379 ккал. По този начин, ако на ден изпием 3-4 чаши кафе с около 3 лъжици захар, то ще получите допълнително около 300 калории, което за един възрастен човек си е практически цяла вечеря откъм калоричността.

Освен това вие не пиете само чай, но и си хапвате по нещо сладко през деня, което допълнително повишава калоричността. Именно затова е особено важно да следите това какво и по колко консумирате, както и да се стараете да намалите постепенно сладкото, защото рязкото му спиране е голям стрес за организма.

Съвет № 2 Старайте се да избягвате храните, които съдържат в състава си скрита захар

За съжаление истината е, че повечето купешки продукти днес съдържат така наречената скрита захар в състава си: кашите за бързо приготовление, диетични барчета, кисели млека, сокове, различни сосове, бира, алкохолни напитки, пушени меса, замразени храни и дори месни полуфабрикати!

Ако не вярвате в това, тогава просто можете да се опитате да изучите етикета със състава на продукта, когато отново решите да си купите слайсове шунка. Нека това ви стане навик и следващия път обръщайте внимание на това какво се съдържа в състава на избраните от вас храни.

Съвет № 3 Постарайте се постепенно да се откажете от бялата захар

Отказване на захарта исладкото

Природата е устроила така организма ни, че ние не се нуждаем реално в прости въглехидрати, в частност особено от бялата захар. Това може да ви се стори сложно или дори невъзможно, но ако се опитате и положите усилия, тогава ще успеете да се откажете от този вреден продукт, който не просто така е наричана бялата смърт, тъй като е наистина много вреда за организма.

В действителност само за 2-3 седмици можете да се преборите със зависимостта си от сладкото и в частност от бялата захар. Просто за целта намалявайте постепенно сладките продукти и ще забележите, че скоро няма да искате да си хапвате такива десерти.

Разбира се, че ние не ви казваме изцяло да се откажете от сладкото в рациона си. Можете просто да го замените на домашно приготвени полезни сладки изкушения, които ще са дори по-вкусни от купешките, но пък за сметка на това - по-полезни за здравето.

2-те златни правила при съставяне на правилния режим за похапване на сладко

Правило № 1 Обезателно консумирайте храни, които са богати на сложни въглехидрати - нишесте и фибри (бобови растения, зърнен или трици хляб, елда, овесени ядки, ориз, зеленчуци).

Фибри срещу глад за сладко

Ако често имате силно желание да си хапнете сладко, то това е признак, че в менюто си имате малко сложни въглехидрати. Те не позволяват кръвната захар рязко да спадне и така няма изведнъж да ви се прииска неистово да си хапнете непланирано шоколад или някакво друго сладко. Нормално във вашия дневен рацион трябва да има около 50% сложни въглехидрати. Яденето им е по-добре да става през първата половина на деня, но в никакъв случай не бива да ги изключвате от менюто си, защото това е един от най-преките пътища да качите бързо излишни килограми.

Правило № 2 Избирайте правилните сладки

- Заменете захарта с мед. Той е богат на минерали, органични киселини, витамини и също така осигурява дълготрайна енергия, предпазва от настинки и укрепва имунната система. Можете да си направите много вкусен десерт, като за целта просто добавите малко ядки към меда. Ако не си хапвате други десерти, то на ден можете си позволите около 80-130 грама от това сладко изкушение;

- Заменете бялата захар с кафява в менюто си. Тя има приятен карамелен вкус и е много подходяща за приготвянето на домашни сладки. Откъм калоричността си е почти равна на бялата, но пък кафявата е богат източник на магнезий, желязо, калций, фосфор и калий;

- Към полезните сладки можем да добавим желето и мармалада. Те се приготвят на основата на пектин, който е естествено разтворимо влакно и има намалено съдържание на калории;

Плодовите желета, когато ви се хапва сладко

- Заменете купешките десерти на сушени или пресни плодове, които можете да консумирате самостоятелно или да ги добавите в любимите ви каши. Можете да ги добавяте и към киселото си мляко, получавайки много вкусен, но заедно с това и полезен млечен десерт;

- Ако искате да си хапнете шоколад, то изберете натуралния с високо съдържание на какао. Той се усвоява много по-добре от организма в сравнение с млечния. Хапвайки си около 25-30 г чист тъмен шоколад, вие ще задоволите глада си за сладичко, но и няма да навредите на идеалната си фигура;

- Можете да замените бялата захар с фруктоза (плодова захар), като тя се продава в специализираните магазини за диетична храна. Нейната калорийност е почти еднаква със захарта, но е около 2 пъти по-сладка от обикновената бяла захар. Така ще можете да слагате в домашните си сладкиши по-малко от нея и да не прекалявате с калориите, дори ако обичате да си хапвате различни домашни десерти;

- Ако сте истински гурмани, тогава можете да опитате японското сладко уагаши. То се приготвя само от натурални компоненти: орехи, сушени плодове, кестени, морски водорасли, оризово или бобово тесто, нектар от цветя.

И помнете, че ако искате да контролирате теглото си, тогава е важно да консумирате сладките храни само през първата половина на деня. Така организмът ви ще успее да изгори вредните мазнини, тъй като именно в тази част на деня вие сте най-активни.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest