Алергията се нарича Епидемията на XXI век, защото броят на случаите нараства всеки ден. Днес повече от 30% от жителите на света редовно проявяват алергични реакции. Хранителната непоносимост е регистрирана при 3% от възрастните и 20% от децата: за да се справите с нея и да предотвратите развитието на усложнения, е необходимо да следвате специална диета.
Когато в семейството има алергичен човек, въпросите за менюто стават не просто актуални, а жизненоважни. Трябва не само да планирате обилно и вкусно хранене, но и да се грижите всеки ден диетата да не навреди на вашето здраве. Така започва търсенето на рецепти, в които няма алергени. Ще се опитаме да разберем каква храна може да се консумира при алергии без страх и от коя е по-добре да се въздържате.
Какви са причините за алергиите
Някои хранителни вещества, когато бъдат погълнати, се възприемат като опасни. Човешката имунна система дава свръхчувствителна, твърде активна реакция в борбата с тях.
Хранителните алергии са индивидуални, но основните причини могат да бъдат разделени на две групи:
- липсата в организма на ензими, необходими за разграждането и асимилацията на определено вещество или няколко компонента в продукта;
- повишено количество протеини или мазнини в ястие, което тялото не може да усвои поради възрастта или състоянието на стомашно-чревния тракт.
Хранителните алергии са най-чести при децата. Пропускливостта на стените на стомаха при дете е по-висока, отколкото при възрастен, а киселинността на стомашния сок е по-ниска, освен това има разлика в микрофлората. Това създава благоприятни условия за директен контакт на клетките на имунната система с алергена.
Патологичните реакции към храната често се срещат и при бременни жени. В тези случаи има надежда за промяна на ситуацията: малкият алергичен човек ще порасне, тялото му вече няма да реагира рязко на опасното вещество и храната може да се върне към нормалното. Бременността също приключва. По-трудно е с вродена патологична реакция към храни и алергиите в напреднала възраст. Тук ще трябва трайно да премахнете опасните храни от диетата си.
Какво да изключите от менюто при алергии
Дори с помощта на най-съвременното медицинско оборудване и доказани лечения лекарите невинаги могат да идентифицират алергена, който предизвиква бурна реакция на имунната система. Освен това хранителните алергии са не само директни - към ядки или млечни продукти, но и кръстосани: например, с непоносимост към прашец от бреза, мнозина не могат да ядат пресни ябълки.
Храненето трябва да бъде балансирано и разнообразно. Колкото повече видове и вариации на продуктите, толкова по-добре. Въпреки това при болезнени реакции на тялото ще трябва да се откажете дори от любимите си ястия.
Най-често менюто за страдащите от алергия не трябва да включва:
- цитрусови плодове - лимони, портокали, грейпфрути;
- оранжеви или червени плодове, плодове - пъпеш, ананас, касис, ягоди, диня;
- пикантни зеленчуци - ряпа, хрян, репички, лют червен пипер;
- сосове - особено кетчуп и майонеза;
- консервирани плодове, зеленчуци;
- краве мляко и продукти от него;
- пресни сладкиши, торти, шоколад;
- пушени меса;
- обработено месо;
- твърди сирена;
- яйца;
- птичи меса;
- ядки;
- гъби;
- домати;
- патладжани;
- пчелен мед;
- кафе;
- алкохол;
- фъстъци;
- черупкови плодове, предимно лешници;
- риба, особено морска;
- миди;
- зърнени култури и зърнени продукти: пшеница, ечемик, ръж, малц;
- ягоди;
- соя;
- хранителни добавки: оцветители, сулфити, нитрити, глутамати.
Списъкът е дълъг, но не всеки алергичен човек изпитва неприятни реакции към всички тези съставки. Вероятно само няколко продукта причиняват проблема във вашия случай. Трябва да разберете кои и да ги изключите от менюто.
Важно е да не се въвеждат така наречените кръстосани алергени в диетата. Например, ако човек страда от непоносимост към мляко, е възможна и негативна реакция към телешко, говеждо и соя. Също така не е необичайно алергичният човек да възприема бобовите растения като подобни на кафе, а плодовете и ядките като цветен прашец от цъфтящи растения.
Какви храни може да яде алергичен човек без страх
Дори и с доста големи ограничения, храната може да бъде разнообразна, защото има много други продукти, сред които има много хипоалергенни, като:
- елда, ориз, овесени ядки, царевица, просо;
- пилешко, пуешко, заешко, телешко;
- повечето зеленчуци;
- картофи;
- зелени ябълки и круши;
- печени ябълки;
- ферментирали млечни несолени продукти;
- слънчогледово олио и зехтин;
- печива без мая и глутен;
- сушени плодове, с изключение на сушени кайсии;
- чай.
При липса на реакция към лактозата можете да добавите към менюто масло, прясна извара, кефир, кисело мляко без захар и пълнители.
Дори само от разрешените продукти можете да съставите интересно меню при алергии. Има и друг вариант - ако сред съставките на ястието, което харесвате, има нежелани, те могат да бъдат заменени с аналог. Например, можете да замените маслото в супата – със зеленчук, яйцата в палачинките – с банан, свинското – със заешко месо.
Хипоалергенно меню
Хипоалергенни супи
Супите трябва да присъстват в менюто на дете и възрастен. Ястията се приготвят на основата на телешки или зеленчуков бульон. Можете да вземете пуйка, но е по-добре да откажете пиле и дивеч по време на диетата. Препоръчително е да приготвите месен или зеленчуков бульон за супа сами, без да добавяте сухи закупени смеси - те могат да съдържат алергени и да предизвикат силна реакция на тялото до появата на атопичен дерматит.
За да спестите малко време, варете две или три порции бульон наведнъж и замразете. В тази форма основата за супата се съхранява до шест месеца.
Първите ястия по време на диетата се приготвят от разрешените съставки:
Картофи, карфиол и броколи, елда, ориз, просо, праз и лук, зеленчуци, зелени подправки. За да направите супата по-питателна за малко дете, добавете масло, адаптирано мляко или кърма. Не се опитвайте да добавите възможно най-много съставки към супата - колкото по-прост е съставът, толкова по-безопасно е както за вас, така и за детето.
Супите са два вида – обикновени или пасирани. За кремообразна основа като част от диетата са подходящи картофи, карфиол, тиквички. Достатъчно е само да сварите зеленчуците в бульона и да ги пасирате.
От предлаганите класически супи може би най-вкусната и питателна е супа топчета. Премахнете морковите от рецептата и използвайте смляно говеждо месо, за да спазите всички ограничения на хипоалергенната диета.
Хипоалергенни каши
Основната опасност от зърнените храни е глутенът, който трябва да се изключи от менюто. Този протеин често причинява храносмилателни проблеми. Съдържа се в пшеница, ръж, ечемик и грис, кускус, булгур, произведени от изброените зърнени култури. Хипоалергенните зърнени култури, подходящи за каши включват: елда, ориз (всякакъв сорт и начин на обработка), царевичен грис, просо, киноа. Менюто може да се разнообрази с по-малко популярни амарант, лен, коноп – от тези зърнени култури се правят много здравословни каши.
Отделно си струва да споменем овесената каша, защото с тази зърнена култура не всичко е толкова просто. Самият овес не съдържа глутен, но съдържа подобен протеин, авенин, който е относително безопасен за алергии. По време на отглеждането, транспортирането и преработката обаче глутенът от пшеницата може да попадне в овеса, което е толкова опасно, колкото и консумацията на пшенично брашно или зърнени храни. Ето защо в магазините има опаковки, маркирани без глутен - това означава, че зърнените култури се отглеждат и обработват отделно от продуктите, съдържащи глутен, и също така внимателно се проверяват за наличие на опасни протеини преди опаковане.
За дете или възрастен с алергии можете да приготвите ароматна каша от елда - тя е подходяща за закуска и като гарнитура за обяд или вечеря. Оризът също се вари просто във вода или растително мляко, а от царевично брашно може да се приготви качамак.
Хипоалергенни основни ястия
Наличието на алергии значително намалява разнообразието на диетата, тъй като при хипоалергенна диета са забранени домашни птици, риба и морски дарове, ограничени са сосове, зеленчукови добавки и гарнитури. Препоръчително е храната да не се пържи, а да се приготвя на пара, да се вари, задушава или пече, особено ако е за дете.
При алергии като основно ястие можете да приготвите вкусна яхния от телешко с картофи. Съставките могат да бъдат всякакви, основното е да изключите домати, патладжани и гъби от състава. По-жилавото телешко месо се пече на скара, задушава се в гювеч, пече се на фурна. Но най-мекото месо се получава в бавна готварска печка, особено ако вашият уред има функция за готвене под налягане. Приготвят се и котлети от месо или зеленчуци - пекат се на фурна или се приготвят на пара. За гарнитура можете да сварите ориз или елда, да направите качамак, задушите зеленчуци или да ги изпечете във фурната. Особено добри за тава са картофите, броколите или карфиола и задушеното зеле.
Десерти и напитки при алергии
Прост, вкусен и здравословен десерт за възрастен и дете е плод. За най-безвредни се считат бели, жълти, зелени ябълки, круши, сливи. В ограничени количества в менюто могат да се включат банани. От сушените плодове лекарите не препоръчват стафиди, останалите могат да се добавят към компоти, а в чист вид - само сини сливи.
Например, можете да приготвите прост и бърз хипоалергенен десерт - печени ябълки. Обелете плодовете от сърцевината, поставете вътре сушени кайсии и сини сливи и ги изпратете във фурната, микровълновата или друг уред. Ястието може да се съхранява в хладилник за не повече от един ден, но е по-вкусно топло.
Тортите и сладкишите по време на диетата ще трябва да бъдат почти напълно изключени. Кифличките и бисквитите имат твърде много глутен, а безглутеновите суфлета и чийзкейкове имат яйца и мляко. Но ако наистина искате да зарадвате себе си или детето си, направете мочи - вкусни японски сладкиши от оризово брашно с различни пълнежи.
Препоръчва се премахване от диетата на пакетирани сокове, сладки газирани напитки, кафе, алкохол, включително безалкохолна бира и вино. Вместо това добавете към менюто билков или зелен чай без добавки, ябълково желе, чай от шипка. Детето ще хареса домашен компот от кайсии, сини сливи, ябълки и круши.
Примерно меню при алергии
Хипоалергенната диета трябва да бъде разнообразна, така че както възрастният (особено важно за бъдещите майки), така и детето да получават достатъчно витамини, минерали и хранителни вещества.
Алергията изключва обичайните яйца за закуска. Вместо тях сутрин можете да сготвите каша от просо, ориз или от елда, да направите тост с безглутенов хляб, сандвич с варено телешко или плодова салата.
Второто хранене е основно и най-питателно. Започнете с купа гореща супа. Менюто може да включва също варено, печено или задушено месо и да приготвите хипоалергенни зърнени храни или зеленчуци като гарнитура.
Вечерята при алергии е желателно да се направи лека - не претоварвайте тялото преди лягане. Салата от пресни краставици и зеле или винегрет, яхния без месо, печена ябълка, порция овесена каша. Менюто може да бъде и месно, но тогава трябва да вечеряте поне три часа преди лягане.
Алерголозите и ендокринолозите при алергии съветват да се яде не три пъти на ден, а пет или шест с малки закуски. Между основните хранения яжте хипоалергенни плодове или сушени плодове, зеленчукови салати, желе или компот.
Какво още може да се направи в храненето при алергия
Консултирайте се с алерголог, ако е необходимо, вземете специални тестове и разработете индивидуално меню въз основа на резултатите. Хранете се редовно. Спазвайте нормите за консумация на протеини, мазнини и въглехидрати, осигурявайки балансирана диета. Контролирайте енергийната стойност на ястията, като вземете предвид стойността на калориите. Ако смятате, че не можете да се справите сами с тази задача, консултирайте се със специалист диетолог. Той ще състави за вас примерни менюта според вашите вкусове и здравословно състояние, като се съобрази с алергиите ви.
Вижте коя е правилната хипоалергенна диета при деца.
Коментари