При хроничен гастрит е препоръчително да се консумират повече млечни изделия като:
- прясно мляко, краве кисело мляко, краве масло, извара, изкиснато сирене, сметана;
- крехки и нетлъсти меса като варено, смляно, печено, на пара или на скара, пърженото и панираното не са препоръчителни;
- полезен е вареният език; супи от агнешки крачета; нетлъста пача;
- нетлъста риба;
- рохко сварени яйца; яйца по панагюрски; омлети на пара;
- различни кремове;
- всички плодове, но без семките и обвивката им; плодовите сокове; компоти; кисели; мусове; печени или варени плодове;
- млади и крехки зеленчуци; зеленчукови пюрета и сокове;
- бял хляб; бисквити; макаронени изделия; грис; ориз; овесени ядки.
Внимание: Всичко трябва да не е пържено.
При хроничен гастрит е хубаво да се консумират неостри подправки като чубрица, копър, магданоз, джоджен, сладък червен пипер, доматено пюре.
Добре е да се не се консумират кашкавал, таратор, стари меса, колбаси, тлъста риба, твърдо сварени и печени яйца, незрели и сушени плодове, спанак, лапад, коприва, краставици и газирани напитки.
Забранени храни при гастрит са пушено сирене, животински вътрешности, тлъсти колбаси, суджуци, луканки, пастърма, саздърма, пържени и панирани меса, дивеч, бобови храни, репички, туршии, мариновани зеленчуци, царевица, свинска мас, лой, сланина, ледени напитки, сладолед, силен чай и кафе, алкохол и цигари.
Сладките неща като баклава, кадаиф, реване с гъст сироп, сладка, торти и пасти също не са препоръчителни по време на диета при хроничен гастрит.
Трябва да има стриктен режим на хранене. Трябва да се храните често, но без да претоварвате стомаха си, да хапвате по-малко, без да преяждате. Месото и рибата трябва да се сваряват предварително за по-дълго време, за да станат много крехки. Бульонът задължително трябва да го отстраните.
Вижте още полезни рецепти при гастрит.
Коментари