Всички се радваме, когато настъпи сезонът на чушките, които из селата обикновено се наричат просто пипер. Най-хубави чушки има през лятото и през есента, в зависимост от кой край на България ги закупувате или още по-добре - отглеждате сами.
Но освен че са много вкусни, чушките са и много полезни. В следните редове ще ви разкрием защо трябва да похапвате чушки редовно.
Чушките са много богати на витамините А, витамини от В групата, витамин С и витамин Е. Интересното е, че макар винаги да се говори за цитрусовите плодове, които също изобилстват от витамин С, той е с много по-голяма концентрация именно в чушките, което по отношение на богатството им на витамин С ги нарежда доста пред лимоните или пък магданоза, сочени за първенци в това отношение.
Най-много витамин С се съдържа в червените и оранжевите чушки. Вероятно знаете, че витамин С, освен че е чудесен антиоксидант и укрепва имунната ни система, способства и за усвояването на желязо, т.е. те са идеалната храна и за хората, страдащи от анемия.
Червените чушки са богати на капсаицин - вещество, което усилено работи за здравето на белите ни дробове и на сърцето. То действа благоприятно и на храносмилателната ни система, поради което редовното похапване на чушки се препоръчва по време на диети за топене на излишните килограми.
Капсаицин има в големи количества и в лютите чушки. Така че, ако си падате по лютото, не се колебайте и хапвайте редовно люти чушлета.
Можете дори да си приготвите сок от червени чушки, защото той ще се грижи за здравето на косата и ноктите ви.
Всичко, казано дотук, важи в пълна сила за домашните чушки. Онези чушки, които се отглеждат по селата и които обичайно можете да си закупите от крайпътните сергии.
Чушките, които се продават по магазините целогодишно, са предимно внос от Гърция, Турция, Македония, Италия, Испания и Йордания (зимните чушки), които с цел по-добър добив се обработват с пестициди. А за да придобият по-добър търговски вид пък, са подложени на обработка с химикали.
Само в началото на 2020 година са изтеглени от българския пазар над 30 тона такава продукция, но би трябвало да ви е пределно ясно, че няма как да бъде следена всяка внесена продукция.
Използвайте само нашенските чушки, които можете да съхранявате по различен начин и за зимата - замразени, изсушени или консервирани. Можете да разчитате на ползата от чушките за здравето си и да ги консумирате целогодишно!
Вижте още:
- Икономични манджи с чушки от детството;
- Как се правят пълнени чушки със сос - ръководство за начинаещи
Коментари