Популярно като подправка и като алтернативно лекарство, сминдухът е уникално растение. В древни ръкописи неговите свойства се описват като чудотворни и магически. Той ще ви избави от болки в стомаха и ще облекчи екзема.
Наистина ли сминдухът е способен на такива чудеса? Съвременната медицина се съгласява с мнението на древните лечители, тъй като последните изследвания позволяват да се обяснят лечебните свойства на сминдуха чрез неговия химичен състав, а също така значително да се разшири обхватът на неговото използване в различни области.
Сминдухът е богат на антиоксиданти и елементи, които осигуряват противовъзпалителни ефекти. Съдържа: желязо, фосфор, натрий, мед, цинк, селен, магнезий, калий.
В допълнение, той съдържа алкалоид, който може да инхибира дегенерацията на нервните клетки - тригонелин. Редица от най-важните му компоненти се допълват от фитоестрогени, които са абсолютно необходими при корекцията на ендокринни заболявания при жените.
Химичният състав на сминдуха съдържа също никотинова киселина, етерични и мастни масла, фитостероли, танини, витамини А, С и В1, В2, В9, лецитин и много други елементи. Но списъкът не се ограничава само с това - семената на сминдух съдържат практически всички аминокиселини, от които се нуждае човешкото тяло, включително лизин и L-триптофан.
В древни трактати сминдухът е бил наричан лек за четиридесет болести, нека изброим някои от полезните му свойства и заболявания, които лекува:
- има положителен ефект върху функционирането на нервната система, подобрява настроението и емоционалното състояние, запазва паметта и вниманието;
- подобрява състоянието на сърдечно-съдовата система;
- нормализира метаболизма на мазнините;
- осигурява профилактика и защита срещу ставни заболявания;
- предотвратява развитието на захарен диабет;
- повишава имунитета;
- облекчава заболявания на пикочно-половата система, бъбреците;
- лекува стомашно-чревни заболявания;
- засилва регенеративния капацитет на органите;
- неутрализира токсините, предпазва клетките;
- насищат клетките с кислород и нормализират водния баланс;
- има антиоксидантно действие и подобрява сърдечната дейност;
- почиства от токсини, премахва тежки метали, стабилизира клетките;
- прави външния вид привлекателен, а кожата, ноктите
и косата здрави;
- предотвратява появата на захарен диабет;
- сминдухът лекува запек, хемороиди и отоци. Подобрява метаболизма.
Семената от сминдух придават деликатен аромат и изискан вкус на ястия от риба или пък печено месо. Сминдух на прах може да се добави към кисело мляко или сос. Семената на сминдух (тъй като съдържат много нишесте), се използват и като сгъстител в сосове и супи с месо. Пресните листа могат да се добавят като пикантни билки към салати с майонеза, маринати, сосове и гарнитури за месо. Накъсаните листа се добавят към зеленчукови ястия и към ястия с боб.
В народната медицина - доказано е, че след 1-2 курса на лечение със сминдух, човешкото тяло се възстановява драстично. Лекарствата от сминдух се използват на курсове от 4-6 седмици, с почивка от 2 седмици.
Употреба на сминдух в народната медицина
4 с.л. лъжици нарязани семена от сминдух се заливат с 0.6 литра студена вода, оставят се да се варят няколко часа на силен огън и се прецеждат веднага. Вземете топли по 50 мл три пъти дневно преди хранене. Добавете няколко супени лъжици мед към готовия бульон, това ще засили неговата активност.
Отварата от семена от сминдух се използва широко в народната медицина при настинки и белодробни заболявания. За целта поставете 2 чаени лъжички от семената на това растение в чаша вода на водна баня за 15 минути. Вземете получения бульон с мед 3-4 пъти на ден.
При респираторни заболявания се препоръчва да се приема водна отвара от сминдух с мед. При суха кашлица е по-добре да приемате млечна отвара от семена. При възпалено гърло много помага силна запарка за гаргара.
Сега, след като се запознахте с полезните свойства на сминдуха, се съгласете, че определено няма да е излишно да се използва тази информация. И ако по време на пътуването стомахът ви се е разбунтувал срещу необичайната местна храна, не забравяйте, че именно жълтият чай от сминдух бързо ще го върне към нормалното състояние.
Коментари