Виждали ли сте малини с черни плодове? Много хора ги бъркат с къпини. Всъщност, външната прилика е много голяма: големи черни плодове с лилав оттенък и бодливи клонки. Черната малина съчетава много полезни свойства на червените малини и къпините и ги превъзхожда по добив, вкус и преди всичко в ползи за здравето.
Черните малини, в сравнение с червените, са по-калорични - 72 Kcal на 100 г срещу 46-60. Предвид ниското съдържание на протеини и мазнини и високото съдържание на въглехидрати, черните малини се използват при диети с ниско съдържание на протеини. Вкусните черни малини са добра алтернатива на сладкиши или шоколадови бонбони.
Хранителен състав на черните малини
Черната малина има уникален и необичаен химичен състав, който ѝ позволява да бъде лидер сред другите полезни и лечебни растения. Много учени смятат, че черните малини са надминали всички сортове малини и къпини по своите качества. Съдържат всички витамини, микро- и макроелементи, които съдържат тези растения, като само витамин С и органичните киселини в тях са малко по-ниски отколкото при червените малини и къпините.
Но основните предимства на черната малина са в нейното богато съдържание: желязо (превъзхожда всички останали плодове), мед и манган; β-ситостерол; антоцианини, антиоксиданти и елагова киселина (два пъти повече от ягодите и три пъти повече от орехите). Освен това витаминно-минералният комплекс в черните малини е представен не само от витамин С, но и от витамини от група В (1, 2, 5, 6, 9), РР, А, Е, Н, както и йод, цинк, бор, калий, калций, флуор, кобалт, фосфор, селен, натрий. Черните малини съдържат фибри, полизахариди, танини.
Лечебни свойства и ползи от черните малини
Черната малина е получила неформалното име „кралица на плодовете“ заради многото си полезни свойства, дължащи се на богатия и състав.
Американски лекари и диетолози в са проучили, че ако ядете два килограма черни малини годишно, рискът от рак почти напълно изчезва, тонусът на тялото се повишава и то преборва успешно разрушителните ефекти на външната среда, процесът на стареене се забавя като се подкрепя естествената регенерация на тъканите.
Редовната консумация на черни малини позволява:
- премахване на тежки метали и радионуклиди от тялото (поради радиозащитни свойства);
- намаляване на нивото на "лошия" холестерол;
- по-ниски нива на кръвното налягане;
- повишаване на нивото на хемоглобина, броя на кръвните клетки (при лечение на анемия);
- подобряват кожата и зрението (благодарение на антоцианините);
- укрепване на стените и подобряване на състоянието на кръвоносните съдове;
- облекчаване на подпухналостта (при лечение на пикочния мехур);
- подобряване на храносмилането, премахване на стомашни и чревни проблеми;
- намаляване на риска от развитие на злокачествени новообразувания (поради високото съдържание на елагова киселина), забавят развитието на рак на хранопровода, шийката на матката, дебелото черво и гърдата.
Хората с високо кръвно налягане трябва да преминат към редовна консумация на черни малини. Плодовете на това растение заместват лекарствата и осигуряват дълготраен и траен резултат, а не краткосрочен ефект.
Черните малини са особено полезни за здравето на жените. При лечение на безплодие, различни гинекологични заболявания се препоръчва активно да се консумират черни малини. Жените, които имат проблеми с менструалния цикъл, могат да пият чай от тях и да използват полезните им свойства за намаляване на болката, нормализиране на цикъла и т.н.
Черните малини са най-доброто средство за лечение на настинки и вирусни инфекции. Медът, комбиниран с малини, допълнително засилва полезните им свойства при лечение на възпалено гърло. Добра идея е и гаргара е отвара от черна малина. Този плод е особено полезен през пролетта, когато тялото се нуждае от витамини и е уязвимо към инфекции.
Не само плодовете, но и листата на черната малина имат лечебни свойства, които съдържат и много полезни неща (органични киселини, фолиева киселина, йод, манган, флавоноиди, витамини С, К, Е, магнезий и др.).
Малиновите листа се използват под формата на отвари, запарки, чай за лечение на настинки, бронхити (листата имат добри отхрачващи и потогонни свойства). В народната медицина много популярен е лечебният чай, приготвен от листа от черна малина.
Сред рецептата трябва да залеете две супени лъжици сухи листа с литър вряща вода и да запарите в термос или съд увит с плат за три часа. Пие се по 100 мл три пъти дневно 20 минути преди хранене.
Полезните свойства на сока от черна малина се използват активно в козметиката заради способността да поддържа тонуса на кожата, да свива порите и да спира процесите на стареене. Пулпата и сокът от черна малина се използват в състава на маските за лице.
Лосионът от черна малина ефективно почиства кожата. За приготвянето му са необходими 1 с.л. малини и 300 г водка. Малините трябва да се накиснат във водката на тъмно място в продължение на 10 дни, прецеждат се, добавят се 600 мл преварена вода и се използва като лосион.
Възможни вреди от хапване на черни малини
Малината може да причини вреда при прекомерен прием, както и при наличие на такива остри и хронични заболявания като гастрит с висока киселинност, язви на стомаха и дванадесетопръстника, подагра, камъни в бъбреците, склонност към алергии.
Листата на черната малина имат много по-малко противопоказания:
- намаляване на ефективността на лекарствата за съсирване на кръвта;
- може да влошат синдрома на раздразнените черва;
- увеличават риска от образуване на камъни в бъбреците;
- причиняват рецидиви при подагра.
За да може черната малина да ви носи само ползи и да не предизвиква проблеми, лекарите не препоръчват да се злоупотребява с нея. Дневната доза е 50 г или половин чаша от ароматните плодове.
Коментари