Най-добрите лечебни и пречистващи чайове са без съмнение билковите чайове и билковите запарки. Техните предимства са известни навсякъде по света и е лесно човек да си ги купи. Има голямо разнообразие от билкови чайове, поради което пасват и на всеки вкус- от тези, които предпочитат сладките, до тези, предпочитащи по-горчивите.
Всички те са натурално сладки и повечето без кофеин. Подходящи са за всички специални диети, с изключение за хората, страдащи от алергии към ядките, тъй като някои билкови чайове съдържат такива.
Един от чайовете, за които се смята че е най-лечебен и пречистващ е без съмнение е зеления чай. Той расте в Китай и се приема от хора, страдащи от запек, ректални натрупвания, настинка, симптоми на грип и други подобни заболявания. Той е лек и освежаващ и в родината си - Китай, се асоциира с дълголетие.
Част от здравословните предимства, свързани с пиенето на билкови чайове, е във връзка с позитивното влияние, което оказват на имунната система при спазването на балансирана диета. Това означава, че имунната система изгражда нов имунитет към чревните заболявания, тъй като се стимулира раждането на нова чревна микро флора, заменяща старата, която може да е повредена или с времето да е изчезнала.
Именно такъв е случаят с някои от най- добрите лечебни и пречистващи чайове, каквито са ройбоса и зеленият чай. Друг фактор е нормализирането на кръвното налягане. Билковите чайове са добри за хора с високо или ниско кръвно налягане и често помагат във възстановяването на страдащите от наднормени нива на кръвно налягане. Чаят се свързва с предпазване от сърдечни болести, тъй като редуцира кръвната дейност на глюкозата и помага при спирането на развиване на диабет в по-късните години.
Чай от коприва – изключително успешно се бори с шлаките в организма, което го прави идеалният боец в борбата с излишните килограми. В състава на копривата има изключително много съставки, полезни за здравето.
Чай от бреза – това е един от най-полезните чайове за пикочните пътища. Стопира възпаления на пикочния мехур и стимулира производството на урина. Чаят от бреза е полезен за отводняване, при песъчинки в бъбреците. Влияе отлично на кожни болести като обриви, лишеи и екземи.
Чай от бял равнец – смятан за най-мощната билки за жените, белият равнец има уникално действие. Помага при менструални болки, нередовен цикъл, премахва безпокойството по време на климактериума. Седящи бани с билката пък оказват изключително благоприятен ефект върху женската полова система. Редовният прием на чай от бял равнец стимулира апетита, премахва газове и подпомага дефекацията. Напитката е полезна при болки в очите, световъртеж, подпомага бъбречната функция и премахва ефикасно газовете.
Чай от бъз – в народната медицина намира широко приложение, защото всяка една част от него е лечебна. Цветовете на бъза имат отхрачващото и потогонно действие, прилагат се при ангина, храме, кашлица. Полезни са и при хемороиди, подагра, импотентност. Листата и плодчетата имат диуретично и слабително действие.
Смрадлика – тя е първокласно противовъзпалително средство и уникален лек от природата. Има отлично кръвоспиращо и противовъзпалително действие. Полезна е при колит, диария, хемороиди, отоци, кървящи и подути венци, афти, при кожни рани. Прилага се при лечение на различни болести на пикочо-половата система.
Чай от маточина – изключително лечебен чай, който помага при нервен стомах. Изключително полезен е за хора, които са подложени на непрекъснато напрежение и стресови стиуации. Маточината успокоява гаденето при бременни, стимулира храносмилателните процеси. Действа отлично на нервната система и има болкоуспокояващо действие. Прилага се при нередовна менструация, неврози, мигрена, виене на свят.
Чай от имел – имелът е изключителна билка, която подобрява кръвообращението и е много полезен при високо кръвно, предпазва от атероосклероза. В големи количества дрогата е опасна, затова трябва да се внимава с тази билка.
Чай от салвия – салвията е друг универсален лек от природата, притежаващ силно кръвоспиращо и противовъзпалително действие. Чаят от салвия подобрява храносмилането, облекчава колит и метеоризъм, регулира менструалния цикъл и е полезен при възпаление на черния дроб и жлъчния мехур. Чаят от салвия се иползва при простуда. Под формата на отвара салвията се използва при бяло течение и кожни проблеми.
Чай от лайка – това е един от най-полезните билкови чайове. Лайката има отлично антисептично, противовъзпалително, спазмолитично, болкоуспокояващо действие. Използва се за лечение на възпаления на устата, венците, гърлото, при зъбобол, гастрит, язва на стомаха, колити.
Чай от невен – подобно на останалите билкови чайове, така и чаят от невен намира много широко приложение. Той успокоява нервната система и подобрява сърдечната дейност, има отлично противовъзпалително, противомикробно и регенериращо действие. Влиея добре на стомашните язви, прилага се при хронични болести на черния дроб.
Чай от глухарче – билката има отлично жлъчегонно и общо тонизиращо действие. Корените на глухарчето се използват за стимулиране на секрецията и подобряване на работата на храносмилатената система. Имат и диуретично действие.
Чай от артишок – артишокът много успешно се прилага като помощно средство за лечение на бъбречна, сърдечна и чернодробна недостатъчност. Намалява високия холестерол, има апетитовъзбуждащо действие, активира жлъчната секреция.
Доказано е, че някои чайове не само пречистват чревния тракт, но и забавят или даже спират чревната патогенична дейност, като предпазват дебелото черво да не дава подслон за различни болести.
Чайовете, даже и най-лечебните и пречистващи, не се считат за магически лек, но имат антикарциногенни свойства и забавят развитието на вече развити ракови клетки, без значение дали са доброкачествени или злокачествени.
Коментари
той съдържа значителни количества флуор,който в допълнение към
флуора в масово продаваните минерални води у нас може да доведе до
надвишаване на допустимия прием, водещ до интелектуален дефицит и
негативно повлияване на щитовидните хормони.Такива проблеми имат в
Китай.Така,че по-малко пара в свирката и повече компетентност
когато съветвате.Отлична алтернатива са чаевете от маточина,риган,
мащерка,мента,жълт кантарион,каркаде и др.богати на полифеноли и с
отличен антиоксидантен потенциал.