Днес гастритът е толкова разпространен, че е трудно да се намери човек, който не е запознат с това заболяване. От особено значение за хората с гастрит е диетата. Тя задължително трябва да включва супи, но не обикновени, а приготвени по специални рецепти.
Супите за хората, страдащи от гастрит се приготвят на основата на месо, зеленчуци или рибни бульони, с мляко, с добавка на зърнени храни, картофи и растително масло. Характеристика на супите при гастрит е тяхната лекота. Често тези супи имат консистенция на пюре, поради което се постига ефектът на обгръщането на увредения стомах. За организма е много по-лесно да обработва такава храна.
Правила за приготвяне на супи при гастрит
Бульонът, който се използва за приготвяне на супи при гастрит, трябва да е слаб, ненаситен. Костите, тлъстото месо, лютите подправки и билки не се използват за готвене. Общите правила за готвене са както следва:
- съставките трябва да се нарязват възможно на най-дребно, а най-добре да се пасират;
- зеленчуците се варят директно в бульона, не трябва да се преваряват;
- за да придадете на супата по-плътна консистенция, можете да добавите към нея пресушено бяло брашно или разбит белтък от яйце;
- трябва да бъдат напълно изключени не само пикантни подправки, но и гъби;
- маслото трябва да се замества с растително, когато е възможно;
- благоприятно е използването на карфиол, броколи, тиква, тиквички;
- особено значение трябва да се даде на лигавите супи, като към тях се добавят овесени люспи или оризови зърнени храни;
- всички видове супи при гастрит трябва да са с ниско съдържание на мазнини;
- оптималната температура за сервиране е от 15 до 60 °C.
Примерни супи при гастрит
- Супа от телешко, ориз и мляко.
- Картофена супа или кремсупа с моркови, яйце, пресен копър и магданоз.
- Оризови супи и кремсупи при гастрит с постно месо без кости, корен и листа от магданоз, морков;
- Пилешка супа с картофи, морков, копър;
- Млечна супа с картофи, морков и зелен грах;
- Супа от тиквено пюре със зеленчуков бульон или вода, бяло брашно, заквасена сметана;
- Рибна супа с корен от магданоз, морков, лук, крутони;
- Супа от киселец за гастрит с ниска киселинност с постно месо, зелен лук, картофи;
- Сладка овесено-плодова супа от сушени плодове и овесени ядки, малко масло и лъжица захар.
Трикове и съвети за приготвяне на супи при гастрит
В случай на стомашни заболявания е много важно да се въведат в диетата меки зеленчукови и зърнени ястия. Зеленчуковата супа не влияе на стомашната секреция и поради това може да се консумира при всякакъв вид заболяване.
Лигавите супи при гастрит се приготвят от ориз, просо и други зърнени култури, с изключение на грис и смлени зърнени храни. Зърната се изсипват в бульона, вари се и след това се претрива през сито. Останалата каша веднага се връща в месен, зеленчуков или рибен бульон.
Пилешката супа при гастрит е полезна с това, че нормализира киселинността на стомашния сок. Следователно, при обостряне на заболяването именно този вид супи трябва да се предпочитат, именно те трябва да се ядат при повишена киселинност на стомашната секреция.
Също така добри в този случай са ястия от различни зеленчуци, постно говеждо с ориз, юфка. Можете да ги подправите не само с масло, но и със заквасена сметана, жълтък.
Трябва да откажете супи с кисело зеле, кисели туршии, концентрирани бульони. Такива ястия ще влошат хода на заболяването.
Хората с ниска киселинност, напротив, трябва да въведат в менюто богати бульони от месо, риба, както и различни зеленчукови ястия. Въпреки това зеленчуците, които причиняват ферментация, трябва да бъдат напълно изключени: това са лук, зеле, чесън, всички видове бобови растения.
Коментари