Всички части на растението хрян съдържат специфично етерично масло, което му придава такъв остър вкус и мирис - алилова горчица. В малки количества стимулира апетита и активира секрецията на стомашно-чревните жлези.
Корените хрян са богати на минерали, включително калий, калций, магнезий и сяра. Освен това хрянът е добър източник на аскорбинова киселина, а сокът му е богат на лизозим, който има антибактериален ефект.
Това обяснява антимикробното свойство на зеленчука. Много от хранителните вещества и фитохимикали на хряна имат антиоксидантни свойства, които могат да повишат имунитета и да стимулират активността на белите кръвни клетки.
Най-лесната рецепта с хрян
Обикновено зеленчукът хрян се използва за приготвяне на лют сос от хрян. Сосът може да бъде закупен или можете да го направите сами. Най-популярният и полезен е сосът с хрян и домати без варене. За приготвянето му ще ви трябва:
домати - 4 кг
белен хрян - 250 г
чесън - 16 скилидки
сол - 8 чаени лъжички
захар - 4 чаени лъжички
Първо, приготвите доматите. За соса е добре да изберете меки и презрели домати, които няма да са трудни за смилане. Доматите трябва да се измият, подсушат, да се отстранят дръжката и развалените участъци, ако има такива. След това си приготвите хряна, изплакнете и почистете.
Доматите трябва да бъдат нарязани, за което можете да използвате кухненски робот или месомелачка. След това добавете хряна, чесъна, захарта и солта към сока, смилете отново. Така приготвената смес трябва да се налее в стерилни буркани или шишета.
Най-добре е сосът от хрян с домати да се съхранява на хладно място, защитено от светлина.
Смята се, че именно този сос са хапвали редовно древните египтяни, гърците и римляните. През Средновековието хрянът се яде за повишаване на апетита и поддържане на жизнеността.
И бъдете сигурни - рецептите с хрян може да не са едни от най-популярните и хитови, но са страшно полезни за здравето заради полезните свойства на хряна.
Хапвайте вкусни и полезно и бъдете здрави!
Коментари