Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Главоболие след хранене - защо се случва?

Главоболие след хранене - защо се случва?

Диана ИвановаДиана Иванова
Новак
2716722
лавоболие след хранене - защо се случва?

Главоболието може да се дължи на различни причини и да настъпи в различни моменти. Но ако се развие след хранене, когато тялото е сито и доволно, изглежда малко странно. Не трябва обаче да се пренебрегват симптоми като болка или обща слабост след хранене. Те могат да показват появата на различни заболявания. Консултацията с лекар ще помогне да се изключи опасна диагноза.

Ако човек след хранене редовно страда от болка в главата, тогава той трябва да посети терапевт. По естеството на болката опитен лекар ще може да определи нейната причина и при необходимост ще даде насока към тесни специалисти. Ето някои причини, поради които може да имате главоболие след хранене:

Хранителна алергия

От време на време имунната система може да възприема определени храни като заплаха за организма. Когато това се случи, тялото освобождава хистамин в кръвта. Може да се нарече тревожен хормон, който, ако алерген влезе в тялото, активира защитни реакции: обрив, възпаление, главоболие. Ето защо си струва да се анализира добре менюто, за да се изключат или открият потенциални алергени.

Непоносимост към храни

Главоболие след хранене - защо се случва?

Не бъркайте хранителната непоносимост с хранителната алергия. Обикновено първото от неразположенията се характеризира с неспособността на човешкото тяло да възприема и усвоява храни, съдържащи всякакви вещества, например глутен или лактоза. Понякога тялото отказва да приеме и двете. Чувствителността на организма към глутен и лактоза може да причини симптоми като диария, стомашен дискомфорт и главоболие.

Високо кръвно налягане

Хипертонията и главоболието са тясно свързани. Високото кръвно налягане може да се развие на всяка възраст и често е придружено от главоболие. За тези, които са склонни към хипертония, проблемът може да се развие след хранене, когато консумират много сол или пикантни храни. Излишъкът от натрий натрупва вода в тялото и води до увеличаване на обема на кръвта, което означава по-високо кръвно налягане.

Диабет

Ако човек има диабет и на обяд е ял много сладки храни, забранени от лечебната диета, тогава е напълно възможно да се развие главоболие. Тъй като сладкото причинява внезапно повишаване на нивата на кръвната захар, което води до производството на инсулин. Излишъкът от сладко, особено при диабет, провокира разширяването на кръвоносните съдове в мозъка, което може да доведе до главоболие.

Мигрена

Главоболие след хранене - защо се случва?

Храни с органичен тирамин - като кисело мляко, заквасена сметана и айрян, също могат да причинят мигрена веднага след хранене. Известно е, че някои храни причиняват мигрена по-често от други: например сушено или пушено месо, шоколад, цитрусови плодове, соев сос.

Стомашен рефлукс

Това е състояние, при което киселината в стомаха се връща нагоре по хранопровода и достига до гърлото. Рефлуксът най-често се дължи на изобилието от пикантни или пържени храни в диетата. Те увеличават производството на киселина в стомаха, което води до рефлукс. Въпреки че основните симптоми на това заболяване са киселини, затруднено преглъщане, болки в гърдите и мускулите, често се проявява главоболие.

Тригеминална невралгия

Обикновено, когато се появи главоболие след хранене, хората търсят причината в храната. Но това може да бъде тревожен симптом на много сериозни заболявания. Например, тригеминалната невралгия също причинява главоболие след хранене. С нея човек може да почувства остри болезнени усещания в областта на главата, които се засилват след хранене. Наличието на диабет може да влоши това състояние.

Как да облекчим главоболието след хранене?

Има много синтетични лекарства (противовъзпалителни, бета-блокери и антидепресанти) за лечение на различни видове болка. Естествените методи на лечение обаче са полезни и имат по-малко странични ефекти. Някои от полезните домашни и естествени средства за главоболие са акупресурата, акупунктурата, разтягането на шията, леки физически упражнения, колоездене, хладен компрес на челото, медитация, ароматерапия и т.н.

Кога да посетите лекар?

Главоболие след хранене - защо се случва?

Ако изброените методи и средства не помогнат, а болката продължава или дори се засилва, тогава е важно да посетите лекар възможно най-скоро. Лекарят трябва да бъде информиран за наличието на допълнителни симптоми, които могат да съпътстват главоболието. Сред тях има особено опасни, които изискват незабавно внимание към специалисти:

- влошаване на речта и зрението;

- мускулна слабост;

- припадък или замаяност;

- изтръпване от лявата или дясната страна на тялото;

- гадене и повръщане;

- проблеми с движението на тялото;

- температура.

Важно е да запомните, че няма едно универсално хапче, което да е готово да облекчи главоболието завинаги. Необходимо е да се определи причината за заболяването и да се излекува правилно.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest