Рициновото масло е едно от най-популярните и ценни растителни масла. То е било използвано от древните египтяни като слабително и за стимулиране на раждането. Рициновото масло сега се намира в много козметични продукти, от спирала и продукти за грижа за косата до скраб за тяло. Можете също така да го добавите към любимия си крем или да направите домашна маска.
Какво е рициново масло?
Рициновото масло е много плътно и вискозно, със специфична миризма и лек златист оттенък. То се извлича от семената на рицина, вечнозелен храст, който расте в тропически и субтропични зони. Въпреки че растението е много отровно, маслото е абсолютно безопасно - благодарение на специална технология, след като се извлече от семената, всички отровни вещества остават в растителните влакна. Основните световни производители на рициново масло са Индия, Китай, Бразилия.
Рициновото масло се използва в козметиката и медицината. Всичко е свързано с необичайния му състав - то се състои от почти 90% от рядката рицинолова киселина, която не се среща в никое друго масло. Има аналгетичен, бактерициден, противовъзпалителен и регенеративен ефект. Рициновото масло съдържа също стеаринова, палмитинова, олеинова и линолова киселина. В допълнение, то е богато на витамин Е, който укрепва косата и ноктите, изглажда кожата и я предпазва от ранно стареене.
Ползи от рициновото масло
Консумирането на рициново масло за стомашни проблеми е може би най-популярният начин да го използвате. Лек слабителен ефект настъпва в рамките на пет до шест часа след приемането му. Рицинолеиновата киселина дразни чревните рецептори, като по този начин постепенно увеличава перисталтиката и облекчава запека. За да направите вкуса на рициново масло по-приятен, смесете го с плодов сок. Но имайте предвид, че това слабително не е подходящо за всички, така че преди да го използвате, трябва да се консултирате със специалист.
Много хора прилагат рициново масло върху косата си, за да и помогнат да расте по-бързо. За съжаление, няма научни доказателства в подкрепа на това свойство на рициново масло. Но със сигурност е известно, че овлажнява косата и я предпазва от чупливост. Стеариновата киселина, част от рициновото масло, възстановява структурата на увредената коса и помага да се отървете от накъсаните краища. А рицинолеиновата киселина увеличава кръвообращението в скалпа, подобрява храненето на корените и придава на косата естествен блясък.
Противовъзпалителните и антимикробни свойства на рициновото масло го правят добро средство против пърхот. Освен това е подходящо за всички типове коса, включително за мазна коса. Линоловата киселина, съдържаща се в рициновото масло, помага за нормализиране на функционирането на мастните жлези и възстановяване на мастния баланс. От своя страна, витамин Е помага за облекчаване на сърбежа, зачервяването и лющенето, които съпътстват себореен дерматит.
Рициновото масло е много вискозно, така че не трябва да го прилагате върху косата си в чист вид - по-късно ще бъде трудно да се изплакне. Добавете малко масло към шампоана или балсама. Или го смесете в равни пропорции с друго растително масло като кокосово или репейно. Изсипете няколко капки от любимото си етерично масло там, леко затоплете сместа на водна баня, леко масажирайте в корените на косата час преди измиване и я увийте с кърпа. След това изплакнете обилно с топла вода и шампоан. Правете маската веднъж или два пъти седмично.
Ако миглите ви са се повредили или изтънили, рициновото масло може да помогне за възстановяването им. То овлажнява космите, правейки ги по-дебели, по-блестящи и по-силни. В допълнение, рицинолеиновата киселина инхибира липидния простагландин D2, което води до косопад. С помощта на специална четка нанесете топло масло върху почистените мигли, след това ги избършете с кърпа и сутрин измийте с топла вода. За да видите ефекта, повторете тази процедура два до три пъти седмично.
Рициновото масло подхранва интензивно и овлажнява космените фоликули, поради което веждите стават по-плътни и дебели. Резултатът е забележим след месец редовна употреба. Потопете четка за вежди (или памучен тампон) в рициново масло, отстранете излишъка и го разпределете равномерно върху веждите, като се движите от носа към слепоочията. Оставете маслото да попие и след това го изплакнете с топла вода. Най-добре е да направите това три до четири часа преди лягане. Ако оставите маслото за една нощ, рискувате да се подуете около очите.
Рициновото масло е естествена алтернатива на кремове и лосиони. Освен това е подходящо както за грижа за тялото, така и за лицето. Поради високото си съдържание на мастни киселини, рициновото масло овлажнява, омекотява и подхранва всички типове кожа. Освен това то активира метаболитните процеси в клетките и забавя появата на бръчки. Комбинирайте рициново масло с кокосово, зехтин или бадемово масло преди употреба. Това ще засили овлажняващия ефект и ще направи консистенцията лесна за нанасяне.
Най-често кожните обриви и акнето са причинени от възпаление и дисбаланс в кожните бактерии. Противовъзпалителните и антибактериалните свойства на рициновото масло спомагат за премахването на тези фактори. В допълнение, то не запушва порите. С помощта на памучен тампон нанесете маслото върху увредените участъци, след като почистите и подсушите кожата. Можете да повтаряте процедурата не повече от два пъти седмично. Същият метод работи за изсветляване на лунички.
Рициновото масло лесно прониква в дълбоките слоеве на кожата и възстановява увредените клетки. Компреси и мехлеми от рициново масло често се използват за заздравяване на рани, порязвания и синини. Рицинолеиновата киселина в маслото действа като антисептик и аналгетик, докато витамин Е задейства синтеза на колаген и еластин, които стимулират растежа на нови тъкани. През зимата рициновото масло се нанася върху напукани устни, а през лятото върху изгоряла кожа. Освен това прави стриите и белезите по-малко видими.
Рициновото масло помага в борбата с гъбичните заболявания. Например, то е показало висока ефикасност при лечението на кандидоза на устната кухина и стоматит. В допълнение, много хора използват рициново масло, за да се отърват от гъбичките на ноктите на краката. За да направите това, лъжица масло се загрява леко на водна баня и се смесва с лъжица сода за хляб. Получената смес се масажира върху нокътната плоча и се оставя за 20 минути. За най-добри резултати се препоръчва да носите вълнени чорапи.
Възможни странични ефекти и противопоказания
Въпреки че рициновото масло се счита за безопасно, при някои може да предизвика алергии. Най-честите му симптоми са обрив, дразнене на кожата и зачервяване. Преди първата употреба не забравяйте да направите тест за кожна реакция. За да направите това, нанесете малко количество рициново масло върху китката или деликатната кожа в сгъвката на лакътя. Ако след два до три часа не се появят странични реакции, можете спокойно да го използвате. Но ако кожата ви е зачервена и сърби, маслото не е подходящо за вас.
Когато използвате рициново масло за грижа за миглите, внимавайте да не попадне върху лигавицата на окото. Може да се появи силно дразнене. Ако това се случи, незабавно изплакнете очите си с чиста вода.
Много е важно да се консултирате с Вашия лекар дали рициновото масло се приема вътрешно (например като слабително) и неговото количество. Предозирането може да причини гадене, повръщане, болки в стомаха, диария и в резултат на това дехидратация.
Рициновото масло е противопоказано при остра коремна болка, гадене и съмнение за апендицит. Не трябва да се приема през устата по време на бременност или ако имате индивидуална непоносимост.
Коментари