Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»5 от най-полезните готварски масла

5 от най-полезните готварски масла

Лилия  МилковаЛилия Милкова
Иноватор
456
5 от най-полезните готварски масла
Преносима помощна бамбукова маса
Практичен аксесоар за вашия дом:
Преносима помощна бамбукова маса
70.00 лв.

Маслата за готвене са основна част от нашата диета. Използваме олио за готвене поне в едно от храненията, които консумираме ежедневно. Като се има предвид, че те са толкова неразделна част от нашето готвене, има безброй масла, от които можем да избираме.

По-рано имаше основно слънчогледови масла, които наистина излитаха от рафтовете и просто нямаха конкуренция. Днес, от масла на базата на ядки до плодови можете да използвате почти всичко според вашия вкус, предпочитание и бюджет. Всеки от тях също има различни уникални предимства - зехтинът се използва широко в дресинг за салати, а не като основно олио за готвене например.

Здравословните масла за готвене като зехтин, ленено масло, орехово масло и по-специално всяко ядково масло не трябва да се нагряват при високи температури поради ниската им точка на пушене. Загряването на такива масла може да обърне тяхното въздействие върху здравето и след това да се превърне във вредно. Това може да доведе до повишена честота на сърдечно-съдови заболявания. Всъщност лененото масло може да гранясва, ако се нагрее, което не само разваля вкуса му, но е вредно за здравето ни. Тези масла са най-добри за овкусяване на салати и са идеални за консумация в суров вид.

Ето списък с пет здравословни масла за готвене, които трябва да включите в диетата си.

1. Зехтин

Зехтин за готвене

Зехтинът оглавява нашия списък с най-добри масла за готвене по очевидни причини. Хората със сърдечни проблеми са потребители номер едно на зехтин. Той е от полза, като поддържа добрия холестерол и служи за подобряване на здравето на мозъка, тъй като съдържа омега-3 и омега-6 мастни киселини. Въпреки че има различни варианти на зехтин, които са широко достъпни, всеки от тях служи за различна цел. Маслото от най-висок клас – екстра върджин – се използва за дресинг на салати, хляб и дипове. Идва директно от плода и не е наситен, което му придава остра миризма.

Въпреки това се препоръчва да не използвате зехтин за готвене поради съдържанието на ненаситени мазнини. Зехтинът е най-подходящ за салати, мариноване на месо, риба и зеленчуци, за гарнитура и предястия.

СЪВЕТ: Включването на зехтин в редовната ви диета засилва метаболизма и помага при загуба на тегло.

2. Масло от оризови трици

Маслото от оризови трици е друго масло, щадящо холестерола и съдържащо множество хранителни вещества. Той е добър източник на ненаситени мазнини и витамин Е. Помага за поддържане на нивата на кръвната захар и подобрява инсулиновата резистентност в телата ни. За разлика от зехтина, маслото от оризови трици е идеално за пържене и печене, тъй като има мек земен вкус. Можете да го използвате в супи, дресинг и дори овесени ядки.

Маслото от оризови трици стана популярно през последните години поради всички ползи за здравето, които предоставя в рамките на един единствен продукт. Жабуренето с маслото от оризови трици е идеално за подобряване на оралното здраве и справянето с лошия дъх.

СЪВЕТ: Олиото от оризови трици помага за намаляване на кожните алергични обриви.

3. Ленено масло

Ленено масло за готвене

Лененото масло за готвене се състои от студенопресовани ленени семена. Известно като ленено масло, то съдържа много активни съединения, включително минерали като магнезий и калций. Що се отнася до мирис, то има орехов аромат. Специалната особеност на готвенето в ленено масло е, че то помага при симптомите на менопаузата и подобрява качеството на живот и увеличава продължителността му. То също така помага за подобряване на здравето на червата поради своите слабителни свойства и облекчава проблемите със запека. С толкова много предимства лененото масло има и някои недостатъци.

Лененото масло не се препоръчва за хора с кървене, тъй като има тенденция да го увеличава още повече. Също така тези, които са подложени на операции или им предстои операция, трябва да спрат да консумират ленено масло две седмици преди процедурата.

СЪВЕТ: След отваряне лененото масло трябва да се съхранява в хладилник.

4. Сусамово масло

Сусамово масло за готвене

Сусамовото масло се рафинира от сурови или препечени сусамови семена. Суровите сусамови семена са с високо съдържание на витамин В, протеини и са пълни с антиоксиданти. Сусамовото олио за готвене се използва и за защита от увреждане от слънцето. Редовната консумация на сусамово масло подобрява здравето на костите, тъй като съдържа достатъчно количество калций.

Сусамовите семена са заредени с мед, цинк, магнезий и желязо, а сусамовото масло има сравнително по-малко от тях. Но все още не подценявайте силата на сусамовото масло. Сусамовите масла се използват най-вече в азиатските кухни и особено за пържени картофи. Той е доста универсален за употреба, тъй като може да се използва от салати до маринати, докато усещате силен вкус, като добавите дори малко количество от него.

СЪВЕТ: Втриването на сусамово масло върху стриите ви помага да ги намалите до известна степен.

5. Масло от авокадо

Масло от авокадо за готвене

Маслото от авокадо има най-високата точка на пушене от всички растителни масла. Има орехов вкус и разбира се, както подсказва името, вкус на авокадо! Съдържащ омега-9 мастни киселини и пълен с антиоксиданти той е идеален за сотиране и печене. Подходящо е и за пържене, но е малко скъпо, така че не би бил идеален вариант.

Можете да го опитате със салатен дресинг и запечени в тиган ястия като риба или кебап, тъй като придава свой собствен орехов вкус. Тъй като маслото от авокадо е мононаситено, доказано е, че е по-здравословно от наситените масла. Ще получите повечето от ползите от маслото от авокадо, ако го консумирате сурово.

СЪВЕТ: Тъй като маслото от авокадо има най-висока точка на пушене, то е най-безопасното масло за консумация.

Всяко олио за готвене има срок на годност. Най-добре е да съхранявате маслата в продължение на шест месеца. Идеално е да ги съхранявате на хладно и тъмно място. Излагането на слънчева светлина може да ги направи гранясали.

Диетолозите смятат, че трябва да сменяте олиото за готвене на всеки месец или два, тъй като то осигурява основните мазнини, от които тялото ви се нуждае. Въпреки това вие също трябва да се съсредоточите върху количеството и да не прекалявате с консумацията само защото са здравословни. И количеството, и качеството са важни!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
50
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Тази статия още не е коментирана. Бъди първият, който ще остави коментар към нея:Анонимен