Gotvach.bg»Статии»Любопитно»8 мита за здравословното хранене

8 мита за здравословното хранене

Лилия  МилковаЛилия Милкова
Иноватор
45633
8 мита за здравословното хранене

Коя индустрия няма митове, пред които са изправени хората, които тепърва навлизат в нея? Както тези, които започват да тренират, мислят, че могат да станат истински спортисти след няколко месеца. Същото е и с храненето и ако искате да започнете да се храните здравословно, трябва да си спомните за тези митове за здравословното хранене и да спрете да се съобразявате с тях.

За да отслабнете, бройте калориите

Това отчасти е вярно – но преброяването е необходимо само в началото. Основната цел на отслабването е да се превиши енергийният разход над енергийния вход в тялото с храна. Тъй като енергията се измерва в калории, трябва да ги броите. За целта са ви необходими кантар, калкулатор и дневник за храна, в който се записва всичко изядено и изпито през деня. Общото количество приети калории трябва да са по-малко от изразходените.

Броенето на калории бързо се превръща в навик. Създаването на дефицит на постъпваща енергия е необходимо и достатъчно условие за отслабване. Така че сте пощадени от броенето на протеини, мазнини и въглехидрати: достатъчно е познаването на съответните групи храни и вниманието към това, което приемате.

Здравословното хранене е сложно

Не, не е! Правилното хранене ще ви спести много време и усилия! Просто трябва да повишите нивото си на култура по отношение на класическите хранителни въпроси: вече знаем, че пълнозърнестите зърнени храни, зеленчуците и плодовете са здравословни, докато големи количества мазни храни и сладки са нездравословни. Сега сравнете какво е по-лесно и по-бързо за приготвяне за обяд: зеленчуково плато, пилешки гърди и паста или салата, полята с майонеза, мазни котлети и торта, удавена в маслен крем? Така че малко повече внимание и интерес към това, което слагате в устата си и това е всичко!

Здравословното хранене не е вкусно

Здравословно хранене

Това също е погрешно схващане. Овладейте здравословното готвене и можете да се поглезите със здравословни десерти. Вашите гости никога няма да се досетят, че вкусните и ароматни ястия, които им предлагате, всъщност са диетични. Другата страна на въпроса – често хората развиват притъпено усещане за вкус към здравословната храна за сметка на тези храни, които са прекалено сладки и пълни с агресивни вкусове и изкуствени добавки, които да ги подсилват. Това може да бъде противодействано чрез възстановяване на чувствителността към рецепторите в устата.

Например следващия път, когато приготвяте сутрешно кафе, сложете не 3 лъжици захар, а две. Така бавно и постепенно скоро една лъжица ще ви бъде достатъчна!

Солта трябва да бъде елиминирана

Всичко е добро в умерени количества. Солта не трябва да се елиминира - достатъчно е да се намали. Тя е жизненоважен компонент, тъй като участва активно в биохимичните процеси. Не напразно биологичните течности като кръв, сълзи и пот имат солен вкус. Но дори излишъкът от сол е вреден: тя има свойството да задържа излишна течност в тялото ви затова просто не прекалявайте.

Забравете за сладкишите и брашното

Този съвет звучи като проклятие за любителите на сладкото и любителите на сладкишите. И е вярно, калорично погледнато, лишените от хранителни вещества рафинирано брашно и захар – не са добър избор. Често захарта и брашното се смесват в един продукт и обилно се овкусяват. Получената храна е празна и безсмислена, като не носи на тялото нищо освен огромни калории. Любителите на такива лакомства трябва да бъдат нащрек. Ако можете да изядете един бонбон или бисквитка и да спрете, няма да има вреда. Но ако знаете от опит, че ще изядете цялата опаковка наведнъж, по-добре е да не започвате. Разковничето е в баланса.

Не ядете след 18:00 часа

Митове за здравословното хранене

Тази препоръка мирише на чист садизъм. Безполезно е, тъй като натрупаният глад се превръща в лакомия, а при вечерните пости – в лакомия през нощта, която е най-вредната. Метаболизмът от дълги паузи в храненето се забавя, защото тялото започва да пести енергия. Основното правило при храненето за отслабване е честотата и редовността. Можете да хапнете нещо леко дори преди да си легнете. Това е един от най-честите митове за правилно хранене.

Зеленчуци и плодове могат да се консумират в неограничени количества

Само защото плодовете и зеленчуците са здравословни, не означава, че трябва да се ядат в неограничени количества. И ето защо:

Излишъкът от фибри и киселини може да причини или влоши стомашно-чревно заболяване.

Растителните храни не могат да засищат за дълго.

Въпреки че калоричната стойност на такава храна е ниска, тя трябва да се има предвид.

Храната трябва да бъде балансирана, така че в стомаха трябва да има място за протеини и въглехидрати.

Трябва да пиете от 2 до 2.5 литра вода на ден

Пиенето на много течности е полезно – това е вярно. Но всичко е индивидуално: 1.5 литра на ден са достатъчни за някого. Чистата вода с нулеви калории е най-добрата напитка. За да може тялото да функционира активно, продуктите на гниене да се отмиват от тъканите и кожата да е гладка и еластична, водата винаги трябва да се държи под ръка. Но водният режим не трябва да се използва вместо, а заедно със здравословна диета. Безполезно е да се опитвате, следвайки съветите на други експерти, да задоволите глада, като изпиете няколко чаши вода на празен стомах. Гладът и жаждата са коренно различни състояния на тялото. Само храната може да задоволи глада.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest