Канталупата e вид пъпеш. Произходът на този плод е Малайзия. Днес този пъпеш се отглежда в почти всички страни. Въпреки че Канталупата е южен плод, перфектно се адаптира към влажния и хладен климат на европейската част на Русия.
Отличава се със златната си и по-гладка кора за разлика от другите сортове пъпеши.
Това е един от най-често срещаните плодове, които трябва да бъдат включени във всеки порцион със свежи дарове на природата. И ако трябва да бъдем честни, децата обожават вкуса му – основателна причина да станете фен на Канталупата.
Най-добре е да се консумира пресен, но има кратък срок на годност и от него могат да се направят и конфитюри, мед, десерти, консерви и сушени плодове. Сушените Канталупи са популярни в Тайланд.
Консумацията на този плод в умерени количества оказва благоприятен ефект върху човешкия организъм и подобрява имунитета. В Съединените щати юни до август е пиковият сезон за този плод. Средното време за зреене на Канталупата зависи от местоположението. По-често пъпешът узрява през август, като през септември става по-сладък и сочен.
Светлооранжевият плод, който е сладък и сочен, е изпълнен със семена в централната кухина. Те трябва да бъдат премахнати. Плодът е всичко, от което има нужда, когато става въпрос за консумацията Канталупа.
Състав на Канталупа
Плодът е по-светъл и по-хрупкав, с висока степен на съдържание на захар и богат на водно съдържание. Съдържа витамини А, В6 и С, също калий, ниацин, желязо и фолат. Формата на Канталупата е малко елипсовидна. Теглото на всеки плод може да варира от 500 g до 4.5 кг.
Може би най-важното за отбелязване е съдържанието на бета-каротин в Канталупата. Открито и отбелязано е от Министерството на земеделието на Съединените щати (USDA), че Канталупата има повече бета-каротин от кайсиите, грейпфрута, портокалите, прасковите, мандарините, нектарините и мангото.
Известно е, че каротеноидните пигменти се превръщат във витамин А или се използват като антиоксиданти, които гравитират към борбата със свободните радикали в телата ни, което е изключително необходимо. Следвайки стъпките на бета-каротина, витамин С, фолат, фибри, калий, и много витамини и минерали стоят на челно място в хранителната стойност на Канталупата.
Канталупата съдържа почти 90 % вода.
Ползи от Канталупа
Точно като при динята и краставиците консумирането на Канталупа ви помага да останете хидратирани, без да е необходимо да пиете обикновена вода. Това често е в помощ за родители, които не могат да накарат децата си да приемат дневния си прием вода. Сладките парчета плодове като Канталупа или диня ще примамят децата с екзотичния си вкус и текстура, като така децата ще консумират едновременно вода и полезни хранителни вещества.
Пъпешът има положителен ефект върху човешкото тяло поради големия брой микроелементи, които съдържа. Полезните свойства на Канталупите са:
- Нормализират производството на мазнини;
- Поддържат производството на колаген;
- Подобряват състоянието на кожата и косата;
- Поддържат баланса на водата и електролитите в тялото;
- Забавят процесите, свързани с възрастовите промени;
- Благодарение на съдържанието на витамин А качеството на зрението се подобрява;
- Защита от ефектите на ултравиолетовите лъчи;
- Намаляват риска от дегенерация на ретината;
- Нормализират нивата на кръвното налягане поради ефекта на микроелементите, върху стените на кръвоносните съдове;
- Предотвратяват загубата на мускулна маса по време на диетата за отслабване;
- Намаляват вероятността от поява на бронхиална астма;
- Предотвратяват инсулт и инфаркт, тъй като пъпешите съдържат достатъчно магнезий;
- Профилактика на развитието на рака. Това се дължи на способността на плода да премахва свободните радикали;
- Предотвратяване на дехидратация, което е важно за хората, живеещи в горещи региони;
- Ускоряване на перисталтиката;
- Контролира холестерола.
Вреди от консумация на Канталупа
Въпреки това Канталупите трябва да се консумират в ограничени количества, тъй като злоупотребата може да доведе до определени нежелани последици като поява на диария.
Също така е невъзможно да се комбинира плодът с алкохол. Това е така, защото тяхното взаимодействие води до чернодробни спазми, чиито последици са непредсказуеми. Често има признаци на отравяне. Те включват гадене, повръщане, слабост и замаяност.
Канталупите не трябва да се консумират, ако страдате от следните заболявания:
- Диабет. Плодът съдържа много захар;
- Камъни в бъбреците. Пъпешът Канталупа активира движението им, което е придружено от силна болка;
Хроничен или остър панкреатит. Ензимите в състава на продукта увеличават натоварването върху повредения орган.
Няма отрицателен ефект, ако Канталупите се ядат на малки порции.
Канталупа е подходящ за приготвянето на:
- сладкиши с пъпеш;
Коментари