Шоколадът е едно от най-оспорваните сладки изкушения на пазара. Той е полезен, освен че е с изкусителен вкус и аромат. Шоколадът съдържа биологично активни вещества, каквито са кофеинът, флавоноидите с антиоксидантно и съдоразширяващо действие, както и доста минерали, между които се отличават калият, магнезият, медта и желязото.
Най-скъп измежду компонентите, съставляващи шоколада, е какаовото масло. Вкусът и физико-химичните му свойства го правят полезна и популярна храна. Много производители обаче заменят частично или напълно какаовото масло с други некачествени мазнини.
Полученият по този начин шоколад е известен като изкуствен. Той не съдържа полезните свойства на какаовия компонент и затова би трябвало да се използва много ограничено - за оформяне на малки украси върху сладкиши под формата на глазура или за стабилизиране на ганаши.
В действителност обаче изкуственият шоколад все повече измества истинското какаово изкушение и се явява една от причините за различни здравословни оплаквания.
На какво се дължат те?
Изкуственият шоколад има различно съдържание от истинския продукт, в който полезните съставки са заменени с вредни техни съответствия.
Предлагат се изкуствен черен шоколад, в който захарта е 50 процента от съдържанието, наред с хидрогенизираните мазнини, които съставляват още 35 процента от състава, емулгатори и ароматизатори без никаква хранителна стойност.
Има и изкуствен млечен шоколад, в който отново захарта заема централно място, какаото е само 5 процента, а млякото е представено от обезмаслено мляко на прах, лишено от хранителните му свойства, както и растителни палмови и хидрогенизирани мазнини.
Изкуственият бял шоколад има почти същия състав, но богатият вкус и аромат, постигнати с изкуствени съставки залъгват вкусовите рецептори.
В същото време видовете изкуствен шоколад се отличават с добра плътност, гладка структура, поемат алкохолни настойки, усвояват лесно различни видове кремове, реагират много добре на комбинации с ядки, стафиди, пасти и всякакви овкусители. Идеално се съчетават със сметани, а при топлинна обработка бързо усвояват мазнините и добиват кадифена структура. Поради това са навлезли широко в употреба.
Вредите от тези продукти се състоят основно в използваните вредни мазнини - палмово масло, хидрогенизирани мазнини, повишаващи холестерола, с вредно влияние върху работата на сърцето, както и на вида на фигурата. Кофеинът в него е колкото полезен, толкова и вреден, особено при някои заболявания.
Вредни са също оцветителите, маслената киселина, която е токсична за хората. Аспартамът, сукралозата в съдържанието са токсични за човека, дори са с канцерогенно действие.
Коментари