Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Как да се храним при простатит

Как да се храним при простатит

Как да се храним при простатит

За лечението на абсолютно всяко заболяване значение имат не само лекарствените средства, но и начинът на живот, в който основната роля се пада на храненето. Продуктите и начинът им на приготвяне са важен елемент от лечението и на простатита при мъжете.

Какво представлява простатитът и как храната влияе на поддръжката и лечението на този проблем, засягащ повече от половината мъжко население в световен мащаб с напредването на възрастта?

Дефиниране на болестта простатит и симптоми на заболяването

Аденом на простатата е доброкачествено образувание, което се развива при мъжете, при които простатната жлеза се възпалява, патологично увеличава размерите си, нарушавайки обичайното изтичане на урина. С течение на времето се получава неприятно притискане на пикочния канал. Свиването на простатната част на уретрата води до нарушения в уринирането. Смята се, че простатитът е аномалия, която се появява с времето в резултат на промените, предизвикани от работата на жлезата.

Диагнозата на заболяването се установява въз основа на оплакванията на пациента, на историята на развитието на болестта, на данните от ректалното изследване. По-нататъшните прегледи се провеждат с помощта на апаратура.

Лекуващият специалист подхожда индивидуално към избора на метода за лечение на простатит при всеки пациент. При наличие на слабо изразени признаци за нарушения в уринирането се провежда медикаментозно лечение с ефективни препарати. Ако симптомите на болестта прогресират, се използват различни неинвазивни процедури. При наличие на голямо образувание хирурзите предлагат на пациента оперативно премахване на жлезата.

Съществуват остра и хронична проява на заболяването, които могат да се контролират не само с лекарства, но и с диета. Правилно подбраната диета при простатит има съществена роля в оздравителния процес.

Изисквания към диетата при простатит

Простатит

Храненето при простатит при мъжете се избира според много фактори. Важните от тях са:

- Характерът на заболяването;

- Формата и стадият, както и особеностите на индиведуалното му протичане;

- Състоянието на другите органи и системи в тялото.

Във всеки конкретен случай характерът на храненето се определя от лекуващия лекар и диетолог. Тъй като един от факторите, които провокират развитието на аденом, е наднорменото тегло, диетолозите препоръчват балансиран, богат на витамини, микроелементи и фибри хранителен режим. За намаляване обема на тъканта на жлезата трябва да се употребяват повече продукти, които съдържат полиненаситени киселини, цинк и селен.

Лечебното хранене при простатит трябва да задоволява всички енергийни нужди на тялото. При недостатъчно количество на белтъчините, растителните мазнини и въглехидратите в организма, в резултат на неправилно хранене, настъпва изтощение, което води до нарушаване работата на всеки вътрешен орган, включително и простатата.

Нужно е дневното количество калории да бъде между 2500-2800. Белтъчините да са до 100 г, без да надвишават 85-90 г. Въглехидратите се препоръчва да са до 350-400 г за ден, а мазнините - до 70 грама, като е необходимо по-голямата част от тях да бъдат от растителен произход. Течностите е добре да са до 1, 5 литра дневно.

Основните изисквания могат да се обобщят така:

- Хранителният режим при простатит да бъде на растителна основа;

- Менюто трябва да се състои основно от плодове и зеленчуци;

- Диетата следва да е с ниско съдържание на вредни мазнини и висока концентрация на фибри;

- Включените в нея прости захари се нуждаят от максимално ограничаване.

Забранени храни при простатит

Как да се храним при простатит

Има вредни храни и напитки за простатата, чиято употреба трябва да се сведе до минимум или да се изключи напълно от процеса на хранене, защото действието им върху простатата е неблагоприятно, а понякога дори много вредно.

Ето кои храни трябва да отпаднат от хранителната диета при простатит:

- Прекалено острите, подправените и солените храни - те се извеждат с урината, а това води до дразнене на лигавицата на простатата и стимулира възпалителните процеси в нея;

- Тестените изделия трябва да се намалят до минимум;

- Трябва да отпаднат субпродуктите от животински произход, това са бъбреците, черният дроб, белият дроб, сърцето, мозъкът на животните;

- Приемът на някои бобови култури да се сведе до минимум - отнася се до фасула и лещата;

- Тлъстите меса - повишената консумация на мазнини с животински произход увеличава риска от засилване на симптомите на простатита, поради отлагането на холестерола по кръвоносните съдове, с което се нарушава кръвообращението на простатата;

- Газираните напитки трябва да са намалят максимално - те също дразнят лигавицата и се отделят с урината;

- Алкохолът е сериозен фактор, защото пълното му ограничение рядко се отдава на мъжете. За това се препоръчва на ден да не се изпиват повече от 100 г силни напитки от рода на твърдия алкохол и 200 грама вино, примерно натурално, най-добре червено или 500 милилитра бира. Алкохолните напитки с недоказано качество може да увеличат риска от възпаление, което се дължи на добавките в тях.

Полезни храни при простатит

Как да се храним при простатит

Особено внимание трябва да се отдели на препоръчителните съставки, които са неразделна част от бързото възстановяване. На първо място, това са лукът и чесънът, които имат изразени антибактериални и противовъзпалителни свойства. Такива хранителни съставки, дори горчицата или хрянът, могат безопасно да се добавят към всяко ястие, което го прави най-ценното за простатита. Продуктите, които задължително трябва да се включат в диетата за мъже с простатит са:

- Зърнените култури;

- Супите с ниско съдържание на мазнини;

- Маслата от растителен произход;

- Кисело- млечни напитки;

- Немазните сортове риба, морски дарове, най-вече скаридите;

- Пилешкото и заешкото месо;

- Тиквените семки и ядките;

- Зеленчуци като зелето, морковите, тиквата, доматите, цвеклото;

- Плодове, но неподсладени;

- Малки порции мед;

- Триците;

- Сушените плодове.

Примерно меню при простатит

Как да се храним при простатит

Следвайки диета за простатит, човек трябва да се храни правилно, като терапевтичната диета трябва да бъде разнообразна, питателна и полезна. Това не е тежка диета, която причинява скука, напрежение и депресия, а е възможност да се опитат любимите ястия и да не се откажат изобщо месните продукти. При правилно провеждане на диета и добра хидратация тези здравословни проблеми може да изчезнат.

Ето примерна дневна диета, която не дразни възпалената простата:

1. Закуска - каша с мляко, сандвич с ръжен хляб и масло, зелен чай. Можете да се приготви също порция нискомаслено сирене и не калорично кисело мляко, неподсладени пресни плодове;

2. Обяд - зеленчуков бульон, порция варено пиле, доматен сок, билки. Алтернативно предложение е приготвяне на порция риба с картофи, но е нужно да се ограничи употребата на картофите, рибата да бъде задушена, а напитката да пиете сок от бери или айрян;

3. По време на вечеря при простатит е по-добре човек да избира риба, пилешко или заешко месо, с гарнитура от задушени зеленчуци. Билковите бульони или зеленият чай са подходящи напитки за храната.

Рационално избраната диета при простатит е удачно допълнение към всеки лечебен подход. Факт е, че някои хранителни продукти, особено тези, действащи като алергени, може да провокират възпалителни реакции, които да влошат простатита или да затруднят лечението му. Придържането към добре подбрана диета при това заболяване може да подобри значително резултатите от лечението, особено при хроничната форма на простатит.

Вижте още:

- Бабини зъби срещу простатит;

- Полезни храни за простатата

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest